Majitelé cihlových domů budou moci žádat o dotaci zřejmě od září

Majitelé cihlových domů s nájemníky budou moci zřejmě od září...

    <p>Majitelé cihlových domů budou moci žádat o dotaci zřejmě od září<br />Majitelé cihlových domů s nájemníky budou moci zřejmě od září získat dotaci na opravu domů v havarijním stavu. Dosud byly za státní peníze opravovány pouze domy panelové. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Daniela Grabmüllerová. Podmínkou je, že příslušný dům musí být starý minimálně 17 let. Na jeden byt mohou majitelé získat dotaci až 55.000 korun.</p>

Původní omezení pouze na panelové domy je podle MMR diskriminující. Často si na toto omezení podle ministerstva stěžovali zejména majitelé ostatních bytových nájemních domů, které jsou většinou ještě starší než domy panelové.

Podmínkou přiznání dotace však také bude, že firma, která bude dům opravovat, musí poskytnout záruční dobu na opravy nejméně deset let. Tradiční dvouletá záruční lhůta například u zateplení není podle MMR dostatečná. Některé domy byly opraveny nekvalitně a zateplovací vrstva se odlupuje. Kvalitní zateplení by přitom podle odborníků mělo vydržet až 20 let.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek předložil vládě příslušný návrh minulý měsíc. Nyní na něm pracuje legislativní rada vlády, kabinet ho projedná během prázdnin. Účinnost je předpokládána od září letošního roku. Dotaci bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení.

Fond bydlení loni přispěl na opravu panelových domů částkou 1,5 miliardy korun. Celkem se fondu již podařilo podpořit opravy více než 75.000 panelových bytů.

-ČTK-

Media Online využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Komentáře

Načítám komentáře...