Rytí skla v nové dimenzi

České sklo 2

Autor: redakce

Podporovat, chránit a rozvíjet českou sklářskou tradici. Spolupracovat s talentovanými sklářskými designéry… to jsou ve zkratce hlavní charakteristiky, které si dala do vínku česká sklářská značka Marienberg.

Po pařížském veletrhu Maison et Objet, kde se Marienberg účastnil výstavy Czech Selection, jsme nejen o rytém sklu, ale i plánech do budoucna hovořili s Michalem Jeřábkem, ředitelem této značky.

Co vás vedlo k založení značky Marienberg? A proč právě název Marienberg?
Chtěli jsme především vytvořit platformu, která v sobě bude spojovat vývoj, výrobu a obchod. Značka Marienberg navazuje na sklářskou tradici na našem území a snaží se ji udržet cestou inovací, řemeslného zpracování a vysoké umělecké úrovně.

V dnešní době průmyslově lisovaného skla není úplně jednoduché postavit a udržet značku založenou na rukodělné výrobě. Na jakou klientelu se zaměřujete?
Naše výrobky Marienberg nacházejí pozitivní odezvu u lidí, kteří mají rádi progresivní sklo s vysokou přidanou hodnotou.

České sklo
S jakými designéry spolupracujete?
Výtvarníci jako Rostislav Materka nebo Jan Falta jsou zároveň zkušenými sklářskými řemeslníky. To jim dává vysoký cit pro sklo a jeho možnosti. Designérka Jana Černá s námi v tomto roce pracuje na nové kolekci nápojového skla. A v zahraničí spolupracujeme s návrháři, jako jsou například německá designérka Alexa Lixfeld, Edoardo Perri z Itálie nebo Nuray Arli z Turecka.

Přibližte našim čtenářům, co jste představili na pařížském veletrhu Maison et Objet letos na konci ledna?
Na veletrhu Maison et Objet v Paříži měla premiéru nová kolekce rytého nápojového skla „On the line/sea/wing“ od Jana Falty. Rytecké práce prováděl Ivan Škoda. Pokusili jsme se posunout tradiční techniku rytí skla do nové dimenze a zdá se, že se to podařilo, protože přímo na veletrhu jsme obdrželi objednávky ze dvanácti zemí.

A závěrem tradiční otázku: Jaké máte plány v roce 2012?
V tomto roce bychom rádi dokončili všechny rozpracované nápojové kolekce. Připravujeme další výstavy skleněných objektů od Rostislava Materky a také nový katalog. Marienberg je skupina sklářských výtvarníků. Navrhuje a vyrábí foukané a broušené sklo. Hledají nové cesty a inovativní řešení v ručním zpracování skla, oboru starém stovky let. Jejich práce vystavují prestižní galerie po celém světě.

Foto: Marienberg

Komentáře

Načítám komentáře...