Španělská tradice: Co nevíte o koridě


Autor: Thinkstockphotos.com
Býčí zápasy jsou vděčné konverzační téma. Je to téma kontroverzní, a tak dokáže prakticky vždy rozdělit společnost na různé tábory, a to klidně víc než dva. Radost diskutovat.
Pokud chcete zastávat kteroukoli názorovou pozici, je dobré vědět, jak to vlastně s býčími zápasy je. Je jedno, zda vám připadá, že se jedná o týrání zvířat a jste navíc zapřisáhlí vegetariáni, nebo jste naopak milovníci hovězího a obránci tradic. Býci v aréně jsou jídlo, zvíře, symbol… zkrátka všechno, co si budete myslet.
Bez arény to nejde
Autor: Thinkstockphotos.com
ČTĚTE TAKÉ:
- Zamilované laskominky na severu Německa
- Vesnice, která připomíná ubrusový ráj
- Cesty za jídlem: Do Osnabrücku za vyhlášeným restaurantem La Vie
Co se týče začátků „představení“, dodržují se velmi přesně. Nenechte se zmást tím, že ve Španělsku nehraje dochvilnost žádnou roli. U koridy je to právě naopak. Kdo nestihne začátek, musí čekat na přestávku mezi býky. Celkem probíhá na koridě šest zápasů se šesti býky.
Skoro jako opera
Autor: Thinkstockphotos.com
Korida se podobně jako hokej dělí na třetiny. Dvě vystoupení jsou s kapotou, což je velká růžovo žlutá a těžká látka, a jedno s muletou, menší lehká červená látka.
V první třetině matador zápasí s býkem pomocí kapoty, v druhé třetině banderilleros zapichují do hřbetu býka krátká kopí a ve třetí třetině, třetině smrti, matador vymění kapotu za muletu a dostane krátký mečík.
Není zápas jako zápas
Autor: Thinkstockphotos.com
Novilladas se často konají ve vesnicích a menších městech a jejich úroveň je většinou nízká. A konečně tu jsou corridas de rejones, tedy býčí zápasy, kdy se matador snaží zabít býka z koně. Tak původně koridy začínaly, teprve později, v Rondě, se slavný matador Pedro Romero odvážil sestoupit na zem na úroveň býka a bojovat s ním ze země.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...