Podle informací Asociace soukromých bezpečnostních agentur bude letošní rok 2013 z pohledu kriminality zřejmě patřit k těm méně klidným. Na základě z meziročního srovnání policejních statistik vyplývá, že celková kriminalita je na vzestupu.

A tato nepříznivá statistika bohužel zahrnuje také stoupající procento vloupání do domácností a chat. Za první kvartál vzrostl meziročně počet vloupání do bytů zhruba o 10 %, do chat a chalup pak zhruba o 15 %. Nejdramatičtější je však nárůst počtu vloupání u rodinných domů. Loňských 1308 nahlášených vloupání za první tři měsíce překonává 1825 letošních. Dostáváme se tak na alarmující 40% nárůst v meziročním srovnání.

Prevence jako nejlepší řešení

Preventivní opatření bývají nejúčinnější řešení, jak vloupání do bytu či domu zabránit. Často i ty nejzákladnější rady mohou ušetřit mnoho peněz a starostí. Z policejních statistik vyplývá, že při vloupání se zloději do domů a bytů dostávají nejčastěji okny (35 % případů) a dveřmi (33,6 % případů).

ČTĚTE TAKÉ:

Proto je nutné při odchodu z objektu vždy dobře zavřít okna a zajistit dveře kvalitním zámkem. To dokládá také Lucie Filová ze společnosti TOKOZ, nejstaršího českého výrobce zámků a kování: „Ze zkušeností našich zákazníků víme, že zloděj u rodinného domu například vnikne pouze do dveří se snadno překonatelným zámkem. Nelze pochopitelně paušalizovat, ale zloděj má většinou jistotu, že 20 až 30 let starý zámek, se kterým se u českých rodinných domů z 80 procent setkáváme, překoná některou z jednoduchých metod.“

Dalším preventivním opatřením, které může snížit následky případného vykradení domu nebo bytu, je vhodné pojištění domácnosti: „Pokud budete uzavírat pojištění domácnosti, dejte si pozor na správně zvolenou takzvanou pojistnou částku neboli skutečnou hodnotu domácnosti, to znamená souhrn všech věcí, které mají v domácnosti nějakou hodnotu. Jestliže by částka byla výrazně nižší, pojišťovna by vám krátila náhradu škody. Pro tyto účely je vhodné pečlivě uchovávat doklady o koupi věcí a nákladnější vybavení i fotograficky zdokumentovat. Takto vedený inventář značně zjednoduší veškerou agendu v případě vzniku škody,“ radí jednatel společnosti Top-Pojištění.cz Tomáš Voharčík.

Jak chránit svůj majetek

V rámci projektu Chraňte svůj majetek připravila Policie České republiky pro majitele nemovitostí několik základních rad, které mohou snížit riziko vloupání a vykradení. Pojďme si tato doporučení, která vám mohou pomoci ochránit váš domov v době vaší nepřítomnosti, připomenout:

  • při odchodu z domu a bytu nenechávejte klíče pod rohožkou nebo v květináči
  • na štítek od zvonku napište své příjmení v množném čísle
  • snažte se, aby dům vypadal i po vašem odjezdu obydleně - pověřte někoho známého, aby vybíral poštu, zaléval květiny, odtahoval žaluzie, sekal trávník a podobně
  • udržujte stromy a keře na zahradě tak, aby nezakrývaly příliš velkou část domu, a neposkytovaly tak klidné a skryté místo pro vloupání
  • zároveň nenechávejte na zahradě ležet nářadí nebo žebřík
  • nejdražší věci dejte před odjezdem do sejfu (například v bance)
  • sepište si seznam cenností, poznamenejte si jejich výrobní a sériová čísla, vyfotografujte je - usnadníte tím případnou identifikaci
  • nechlubte se před cizími lidmi, co máte doma cenného, a snažte se o svém odjezdu informovat jen nejbližší přátele a známé

Zdroj: ASBS, Top-Pojištění.cz, Policie České republiky

Titulní foto: Thinkstockphotos.com