Přestože se o lípě říká, že je tisíciletá, odborníci její stáří odhadují na přibližně 650 let. Objevuje se v mnoha povídkách, básních, písních a stala se nedílnou součástí historie Tatobit, což dokazuje i její vyobrazení na obecním znaku a vlajce. Každoročně zde na počest tohoto památného stromu pořádají Slavnost lípy. Místní kronikář vzpomíná, že již v době jeho mládí byla lípa obezděná a do prostorné dutiny ukrývající lavičku se dalo vcházet schodištěm. V 50. letech se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník Josef Jaček zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je totiž neodvážil spálit.

Navrhovatelé vítězné tisícileté lípy z obce Tatobity v průběhu slavnostního večera, který se konal v brněnské Otevřené zahradě, převzali poukaz na odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Lípa díky prvenství dostala také jedinečnou příležitost reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku 2016, která proběhne v únoru.

Ani ostatní finálové stromy nepřišly v den svého svátku zkrátka. „Díky tomu, že je hlasování v anketě zpoplatněné, získali jednotliví navrhovatelé finance na péči o finálové stromy nebo jejich propagaci. Celkový výtěžek ankety letos přesáhl 126 tisíc korun,“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. V Tatobitech plánují získaných 34 tisíc korun využít k výsadbě lipové aleje, která by obec spojovala s nedalekou osadou Žlábek. Navrhovatelé 460 let starého dubu ze zámeckého parku v Šilheřovicích, který v anketě obsadil druhé místo, zase chtějí svých 19 tisíc věnovat na potřebné odborné ošetření stromů v obci. Bělolhotský baobab – v konečném pořadí třetí – se díky výtěžku z ankety ve výši 14 tisíc korun také dočká ozdravné kúry. Navíc by tento 350 let starý dub letní měli turisté v budoucnu snadněji najít, protože část výtěžku obec vyčlení na výrobu směrovacích ukazatelů a informační tabule o stromu.