Nejprve si vyberte nějakou příjemnou energickou hudbu, díky které nebudete mít chuť si lehnout na gauč, a otevřete na chvíli okna – svěží čerstvý vzduch udělá dobře nejen domácnosti, ale i vaší mysli. Pokud se s jarem pouštíte do větších akcí nebo případně zařizujete nový byt, myslete i na praktičnost vybraných materiálů. Černý leštěný nábytek a sklo jsou pro úklid doslova tragédií. Na tmavých barvách je vidět každé smítko, lesklé povrchy se pro změnu snadno poškrábou. Ideální jsou přírodní tóny dřeva či kožená sedačka, které se udržují výrazně snadněji. Jaké další tipy s úklidem pomohou?

Utvořte si seznam

Profesionálové mají úklid téměř v krvi, ale pokud děláte velký úklid dvakrát ročně, seznam vám pomůže na nic nezapomenout a také nedělat zbytečné činnosti. Rozdělte si domácnost na jednotlivé místnosti a napište vše od smetení pavučin u stropu, přes čištění koberců, až po umytí oken a dveří.

Schovejte vše nepotřebné

Na úklid hraček, prádla nebo „nezbytností“ skvěle poslouží dekorační krabice. Krabice je prostě taková schovávačka na všechno. Dokáže utajit i nepořádek, ale přitom do něj vkládá jakýsi systém. Jen pak nezapomeňte, že i krabic bývá někdy moc.

Volba čisticích prostředků

Vybírejte si ekologické prostředky s příjemnou a nechemickou vůní nebo se inspirujte svými maminkami a babičkami. „Ocet nebo citronová šťáva jsou ideální pro odstranění vodního kamene nebo vyčištění nádobí od čajových či kávových skvrn,“ radí Iveta Čekanová, odborník na úklid a hlavní školitelka dam na úklid z LidskáSíla.cz. Své využití má i pasta z jaru a sody nebo pečicího prášku. Pozor však na některé povrchy. Kuchyňský prostředek na mytí nádobí silně a rychle odmašťuje, rozpouští bílkoviny. Ač se nezdá, je to velmi agresivní prostředek. Pokud se použije na některé citlivější materiály, může je nenávratně poškodit. Platí to hlavně pro přírodní materiály jako dřevo, kámen, materiály s příměsí kaučuku. Na prach a vysoce leštěné povrchy je pro změnu nejlepší čistá utěrka z mikrovlákna, která absorbuje mastnotu.

Šetřete čas pravidelností

Málokdo má rád úklid, a proto ho často odsouváme na později. Pravidelnost ale v konečném důsledku ušetří spoustu času. Pouhých dvacet minut denně zajistí vždy čistou domácnost. Pozornost věnujte především kuchyni, koupelně a toaletě. „Stačí ihned setřít špinavou varnou desku, posbírat špinavé prádlo nebo schovat rozházené hračky. Zdá se to jako maličkosti, které to opravdu jsou, ale při nahromadění dalších věcí zaberou zbytečně mnoho času,“ říká odbornice na úklid z LidskáSíla.cz.

Detaily vs. celkový dojem

Drobnosti je sice nejlepší řešit nakonec, ale někdy je dobré si je promyslet dopředu. Všechny „lapače prachu“ buď vyhoďte, nebo schovejte do pěkné krabice. Také srovnejte boty v předsíni, knížky v knihovně a kosmetiku v koupelně. „Pořádek v předsíni mi vyloženě dělá radost, protože po příchodu domů nevidím ihned další práci, kterou musím udělat. Uspořádané flakonky v koupelně mi zase dávají pocit, že je vše perfektní,“ popisuje Iveta Čekanová, odborník na úklid a hlavní školitelka dam na úklid z LidskáSíla.cz, a dodává, že si potrpí především na vyleštěná zrcadla, která pocit čistoty umocňují.