Vybíráme nejlepší pračku (II.)

Pračka

Autor: LG

Minule jsme si řekli něco o kapacitě bubnů, energetických štítcích a dalších důležitých technických parametrech praček. Dnes se na ně podíváme trochu podrobněji.

Pračky nabízejí spousty programů a funkcí, které by měly výrazně ulehčit život lidem. Na druhou stranu – nakonec stejně budete potřebovat své dva až tři programy, protože prostě tolik toho sportovního prádla z funkčních materiálů, na které jsou některé pračky připraveny, stejně nenajdete. Takže tady zkusíme poradit několik věcí, které by vaše pračka měla mít, umět, a pak si probereme další technologie, které jsou jejich nadstavbou.

Tou základní věcí je funkce AquaStop. Chtít pračku bez tohoto nástavce na vodovodní kohout není zrovna prozřetelné. Tento bezpečnostní nástavec totiž v případě poruchy nebo prasknutí hadice uzavře přívod vody do pračky, takže nevytopíte sebe ani sousedy.

Odložený start oceníte především, když půjdete do práce. Ráno nastrkáte věci a prášek do pračky, nastavíte čas startu třeba dvě hodiny před plánovaným příchodem a pak už jen přijdete a pračka akorát bude mít v sobě čerstvě vyprané a voňavé prádlo.

Pračka
Kompletní pračka jak ji neznáte

Autor: Oficiální zdroj

Pokud doma máte děti, určitě se hodí dětský zámek. Jeho aktivováním (nejčastěji stiskem kombinací tlačítek) dojde k zablokování dvířek u pračky během praní a také k zablokování ovladače, takže zvídavé dítě nemá možnost jakkoli narušit prací program. Tato funkce nebývá u všech praček, tak pozor!

Dětský program, program pro alergiky apod. se jmenují ty naprogramované funkce, které se snaží co nejlépe vyprat a pak vymáchat oblečení tak, aby na něm neulpívaly už žádné nečistoty a hlavně ne žádný prášek. Děti a alergici jsou na ně často náchylní, takže pokud takového člověka doma máte, tohle je vhodná funkce.

Mohlo by vás zajímat

Pračka

Vybíráme nejlepší pračku (I.)

Co potřebujeme od automatické pračky? Především aby dobře prala. Pak aby byla tichá a úsporná. V neposlední řadě pak aby ...

Hi-Tech praní

Pračka
Nejmodernější pračky je dnes možné ovládat i pomocí chytrých telefonů

Autor: Miele

A teď ty další zajímavosti o pračkách, na které byste si měli nebo mohli dát pozor. Tak třeba materiál vany pračky. Jde o materiál velmi namáhaný, protože vana je to místo, které se napouští vodou a pracími prášky, v níž se točí buben a která je ukotvená pomocí tlumičů k rámu pračky. Dříve byly vany z drtivé většiny ze smaltu. Ten ovšem málo vydrží a rezaví. Pokud tedy bude nějaká speciální nabídka levných praček, raději se zajímejte, z čeho vana je. Dnes už jsou spíš standardem vany z nerezu nebo ještě lépe z kompozitních materiálů. Ty se mohou jmenovat různě – od FiberTech až po Poliplex… Tyto vany pak nerezaví a hlavně tlumí hluk a vibrace.

Pokud chcete zvýšit spolehlivost, pak byste měli hledat takové pračky, které mají méně pohyblivých dílů. Mluvíme především o přenosu výkonu na buben. Z motoru k bubnu totiž vedou obvykle dvě řemenice, které silně namáhají ložiska, prokluzují a jsou vůbec zdrojem problémů. Společnost LG tak představila motor, který je přímo součástí bubnu. Řemenice tak odpadá a s ní i dost problémů. Také hledejte takzvané invertorové motory. Ty pracují bez tradičních uhlíkových kartáčků a jejich výkon je plynule regulovaný. Jsou tak tišší a spolehlivější. Výrobci na ně dávají i desetiletou záruku.

Zvýšení účinnosti praní můžete docílit tím, že necháte na prádlo působit vodu či vzduch. Některé značky například nechávají prádlem probublávat vzduch, který unáší s sebou i prášek. Čištění je proto intenzivnější. Stejně tak i sprchování prádla shora a ne jen povalováním ve vodní lázni zvyšuje účinnost.

Zlepšování energetické účinnosti pračky se většinou docílí především výše popsaným jednoduchým pravidlem – plňte pračku ze ¾ jejího objemu, aby mělo prádlo ještě prostor pro převracení. Když víte, že budete prát častěji méně prádla, pořiďte si raději pračku s menším objemem. Ale přesto můžete ušetřit, když u výrobků budou automatické senzory, které budou vážit prádlo a podle toho i upravovat množství vody, pracího prášku i délky programu. Některé také skenují čistotu vypouštěné vody. Tyto systémy, ať se už jmenují jakkoli, přece jen na shora popsanou jednoduchou radu stále ztrácejí.

Z dalších technologií vyjmenujme například možnost zapínání pračky dálkově mobilem. To je už opravdu nejvyšší level v tom, co pračky dokážou. Stejně tak jsou na trhu i pračky, do kterých prostě nasypete a nalijete velké množství prášku a aviváže a pračka si už potřebné množství pro jednotlivá praní sama odebírá a dávkuje.


CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 4/15. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459. Volání na bílou předplatitelskou linku je zpoplatněno zvýhodněnou sazbou 1,60 Kč včetně DPH za započatou minutu volání z pevné linky. Volání z mobilního telefonu dle tarifu mobilního operátora.

Komentáře

Načítám komentáře...