Velikonoční inspirace: Dekorace z kočiček

Dekorace z kočiček

Autor: Pixabay

Kočičky patří k symbolům přicházejícího jara a Velikonoce si bez nich neumíme představit ani v dnešní době, kdy se na tradice už tolik nehraje. Pojďme se podívat, jak pěkně se dají naaranžovat.

Sametové květy vrby jívy neboli kočičky obsypávají větve brzy zjara ještě před vyrašením listů. Pro dekorace se řežou před rozkvětem, kdy má jejich povrch stříbřité zbarvení. Proutky s kočičkami můžete jen tak vložit do vázy a navěsit na ně vyfouknuté kraslice či další velikonoční ozdoby, ale můžete z nich zhotovit i působivý jarní věnec. Z vrbového proutí se dají uplést i košíčky nebo hnízda, kam umístíte obarvená vajíčka. Hotové dílo se pak dozdobí třeba čerstvě natrhanými jarními kytičkami.

Dneska jsou pro nás kočičky spíš už jenom dekorací, v dřívějších dobách však měly hlubší význam. V křesťanských oslavách Velikonoc symbolizovaly palmové listy, kterými lidé vítali Ježíše Krista při příjezdu do Jeruzaléma. O Květné neděli se kočičky v kostele světily, a tím získaly "magickou moc". Alespoň pro vesničany, kteří po dlouhá staletí míchali křesťanské a pohanské zvyklosti dohromady a věřili jak kázáním duchovních, tak pověrám.

Dekorace z kočiček

Autor: Shutterstock.com

Mělo se například za to, že svěcené kočičky poskytnou domu ochranu před ohněm a bleskem. Sedláci je zapichovali do polí, aby si tak v nadcházející sezoně pojistili dobrou úrodu. Pokud vás bolelo v krku, jako medicínu jste dostali spolknout tři bobule kočiček. Větvičky vrby jívy se pokládaly i na hroby, jelikož se věřilo, že pohlídají mrtvým klidný spánek.

Pravdou je, že vrba jíva je sama o sobě velmi zajímavou rostlinou: má velký význam pro včely, kterých v moderním světě povážlivě ubývá. Je velmi odolná, dobře snáší zimu i řez a snadno obrazí i z pařezu. Pokud není kouzelná, je určitě aspoň okouzlující.

Komentáře

Načítám komentáře...