Vánoce ve vzdálených zemích: Grilovačky na pláži i tanec v ulicích

Vánoce v teplých krajích

Autor: Shutterstock.com

Na mnoha místech křesťanského světa začínají Vánoce až na Boží hod, tedy 25. prosince, zatímco Štědrý den je ještě považován za den pracovní. V některých krajích je však těch odlišností mnohem víc a nejsou dané jen kulturou, ale také podnebím.

Tradice na jiných kontinentech obvykle vycházejí ze zvyklostí zemí, které v minulosti danou oblast kolonizovaly, přesto zde vánoční oslavy mívají jistá specifika. Ta jsou daná už jen místním počasím. Obecně se dá říci, že čím teplejší kraj, tím méně tu o Vánocích najdeme rodiny zavřené doma u soukromého svátečního oběda.

Třeba v Austrálii a na Novém Zélandu teď mají léto. Pár volných dnů spousta lidí využije k výletu na pláž, a kdo to má k moři daleko, prostře krocana na zahradě nebo terase. Spousta Australanů ale nemusí mít krocana za každou cenu; vánoční menu je u protinožců velmi rozmanité, hlavním chodem na Boží hod může být klidně kuře, mořské plody nebo jakýkoli kus masa, který lze hodit na gril. Oblíbenou pochoutkou je také uzená šunka.

Vánoce v teplých krajích
Takhle to vypadá na pláži v australském Sydney 25. prosince

Autor: Shutterstock.com

Podobně jako Angličané mají i Australané svůj vánoční puding. S tím anglickým ale nemá moc společného, jde o moučník plný kandovaného ovoce, ořechů a brandy, který se nepeče, ale vaří ve vodní lázni. Na Novém Zélandu se zase o Vánocích jako dezert často podává Pavlova. Ale jinak se tu s pečením nikdo moc netrápí - kdo by taky stál v tom vedru půlku dne u rozpálené trouby? Dětem se raději koupí zmrzlina.

Vánoce v teplých krajích
Vánoční baobab v Johannesburgu

Autor: Shutterstock.com

Velice podobně to o Vánocích vypadá také v Jihoafrické republice. Děti mají "velké letní prázdniny" a delší volno dostávají i zaměstnanci. Spousta firem uzavře dveře v půli prosince a k výrobě se vrátí až v půlce ledna. K vánočnímu hodování se nescházejí jen úzké rodinné kruhy, ale rovnou široké příbuzenstvo i s přáteli. Kdo si potrpí na tradice, podává krůtu nebo uzenou šunku. Ale většinou se griluje. Zajímavé je, že v Jižní Africe si můžete o Vánocích pochutnat i na bramborovém salátu - spousta rodin ho totiž připravuje jako přílohu ke grilovanému masu, a to nejen o svátcích.

Vánoce v teplých krajích
Brazilský vánoční krocan s rýží a hroznovým vínem

Autor: Shutterstock.com

Na pláže vyrážejí o Vánocích také Brazilci. Protože zde vládne silná katolická tradice, spousta věřících jde předtím na půlnoční mši do kostela. A ještě předtím se rodina sejde u štědrovečerní večeře. Se všemi prarodiči, tetičkami, strýčky a někdy i téměř neznámými příbuznými. Tradice krocana a šunky dorazila i do Brazílie, kromě toho se ale podává také rýže a hroznové víno, které má rodině zajistit bohatství. Portugalským tradičním chodem je pak solená treska pečená s drobnými brambůrky, cibulí a zeleninou. V noci se potom nad většími městy objevují ohňostroje. A nebyla by to Brazílie, aby v ulicích nehrála hudba a netančilo se. Bujaré oslavy trvají až do svátku Tří králů.

Komentáře

Načítám komentáře...