Prasátko jako domácí mazlíček? V bytě to může být horor

Prasátko jako mazlíček

Autor: Shutterstock.com

Zakrslá prasátka jsou neskutečně roztomilá a je snadné propadnout jejich kouzlu. Problém s nimi nemívají ani alergici, a tak kdekoho láká pořídit si jedno domů. Řada lidí si přitom neuvědomuje, co takový chov malého prasátka vlastně obnáší.

Za prvé, miniprasátko vůbec nemusí zůstat maličké po celý život, ani když mělo trpasličí rodiče. Prasátka z tuzemských chovů jsou vždy kříženci s nejasnými rodokmeny a geny se mohou pomíchat, takže vám z mazlíčka může klidně vyrůst stokilový drobek. Je to jeden z důvodů, proč se nedoporučuje pořídit si prasátko do panelákového bytu; pro jeho chov je mnohem vhodnější domek se zahradou, kde bude mít výběh a z příbytku vás nevytlačí.

Prasátko jako mazlíček

Autor: Shutterstock.com

Říká se, že prasátka jsou velice inteligentní a umějí se naučit různým trikům. To je pravda, ale nemůžete se domnívat, že prase bude aportovat klacek jako pes. Jeho inteligence spočívá především v tom, že se naučí otvírat šuplíky a lednici, a dokonce přesune židli, aby se dostalo na stůl. Na rozdíl od psa se prasátko nepřizpůsobuje vám, vy se musíte přizpůsobit jemu. Je třeba mu věnovat neustálou pozornost a od začátku ho vychovávat, jinak vám převrátí dům vzhůru nohama a stane se nezvladatelným. Rozhodně to není mazlíček pro zaneprázdněné pracující.

Pořídit prasátko jako dárek malému dítěti také není dobrý nápad. Prasátka kopou a koušou, i když to třeba nemyslejí zle. Prostě neodhadnou svoji sílu. Kromě toho také hájí domov a své blízké, takže vypoklonkují každou návštěvu, která se jim nelíbí.

Prasátko jako mazlíček

Autor: Shutterstock.com

Dalším problémem je velmi omezená, a tím i drahá veterinární péče; specialistů na choroby prasat je v České republice poskrovnu, na běžné veterině vám nepomůžou. Stejně tak to platí o kastracích, které jsou u prasátek chovaných v bytech nutné.

Protože prasata bývají vyspělá nejen inteligenčně, ale i emočně, vytvoří si na vás silnou citovou vazbu a je pro ně utrpením, když se jich po čase chcete zbavit. Nejste-li si proto jisti, zda soužití s neobvyklým mazlíčkem zvládnete, raději si ho ani nepořizujte, případně se obraťte pro radu na Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti.

Komentáře

Načítám komentáře...