Bezodpadová domácnost: redukce, recyklace a kompostování

Popelnice

Autor: Shutterstock.com

Třídění odpadů už poctivě praktikuje spousta domácností. Nejvyšší metou je ovšem stav, kdy nám doma nezbude vůbec žádný směsný odpad, který by se vyhodil do obyčejné popelnice. Světoví "zero waste" poradci vyprodukují pouhý litr směsného odpadu za celý rok! Jak to dělají? Předáváme jejich tipy.

Redukce

Výchozím podnětem pro redukování je fakt, že máme domácnosti přeplněné věcmi, které sotva používáme. Přispívá k tomu jak reklama, tak obliba konzumního nakupování. Prvním krokem k bezodpadové domácnosti je tedy zbavení se nepotřebného oblečení, nádobí, hraček i třeba starých knih. Všechno může jít na charitu nebo do bazárků, případně to darujete za odvoz.

Látkový sáček na ovoce

Autor: Shutterstock.com

Na příště už budete nakupovat s rozvahou a do obchodu si budete nosit vlastní látkové tašky, aby vám nebyly vnuceny igelitky. Dokonce i kusovou zeleninu a ovoce můžete vážit v pytlících přinesených z domova, sypaný čaj si pak můžete nechat už v obchodě nasypat do vlastní krabičky.

Mohlo by vás zajímat

Ach, ty obaly!

Největší problém je s potravinami. Přestože se u nás už vyskytují bezobalové obchůdky, ne vždy je máme při ruce. Pokud je to jen trochu možné, preferujeme výrobky ve skle, v papíru nebo ve vratném obalu. Chceme-li být opravdu poctiví, bojkotujeme sladkosti a chipsy balené do celofánu a sáčků s nástřikem hliníku, které se nedají recyklovat. Místo toho zalistujeme v kuchařkách, jaké dobroty si můžeme připravit sami z čerstvých (do plastu nebalených) surovin.

Kompost i v bytě

Kompost v kuchyni

Autor: Shutterstock.com

Ve směsných popelnicích končí spousta bioodpadu, který je pak spálen a nenavrácen do přírody. Jak máte ale kompostovat, když bydlíte v paneláku? I tento problém se u nás začíná řešit, a to komunitními kompostéry nebo svozem bioodpadu. Od nového roku by obce navíc měly zajistit i třídicí nádoby na jedlé oleje a tuky, které na kompost nepatří a často končí v kanalizaci, přičemž ucpávají čistírny odpadních vod a urychlují korozi potrubí.

Komentáře

Načítám komentáře...