Průmyslová nostalgie

Interiérový nábytek
Zdroj: Abitare

Autor: Oficiální zdroj

Retro patří mezi styly, které mají stále své příznivce. K nim se řadí i „sběratelé“, kteří si interiér zařizují osvědčenými perlami designového nábytku. Nic proti tomu, židlemi od Eamesových nebo lenoškou od Corbusiera či Miese van der Rohe se nedá nic zkazit. Ale ne každý na to má.

Zvláště mezi mladými lidmi přibývá těch, kteří si chtějí vybavit pokoj, byt nebo dům nekonvenčně. Dominantou jejich interiérů se stále častěji stávají kousky průmyslového designu minulých let – kovové skříňky, industriální lampy, originální doplňky. Nejzajímavější bývá kontrast moderního prostředí s těmito téměř historickými prvky. Ale i ti, kteří nemají rádi použité věci, si přijdou na své. Moderní producenti nábytku a doplňků často sahají pro inspiraci do tohoto stylu.

Proč je industriální design v poslední době tak oblíbený?

„Jedná se o archetypální kusy. Jde o předměty, které byly vyrobeny jen za účelem své funkce, a tomu je podřízen i vzhled. Jinými slovy, neexistuje jednodušší forma. Z židle z továrny nebo ze světla už nelze ubrat více materiálu. Jde prostě o kusy bez jakéhokoli dekoru, příkras, nebo kudrlinek, a naopak s určitou surovostí a právě industriálním vzhledem. V jednoduchosti těchto kousků a jejich kontrastu s moderním interiérem je krása, a to se lidem líbí,“ vysvětluje Jiří Mrázek z Nanovo (internetový obchod zaměřený na vyhledávání, renovaci a prodej kvalitního designu z 60., 70. a 80. let).

Odkud přišla inspirace?

„V momentě, kdy se lidé začali do opuštěných továren či jiných industriálních prostor stěhovat kvůli levnějšímu nájmu nebo dostupnosti bydlení, začali si prostory přizpůsobovat. Bylo to v době, kdy pro ně byla industrializace dostatečně vzdálená a místo toho, aby jim továrna přišla pro bydlení nevhodná, objevili v ní eleganci a styl. Z mého pohledu se něco podobného událo na několika místech zároveň, ale jmenujme třeba Brooklyn v New Yorku. Dnes je industriální prostorné bydlení jedním z nejžádanějších, a tak i tento nábytek a bytové doplňky,“ popisuje Adam Karásek z Nanovo.

Jaká jsou pravidla pro kombinaci industriálního designu a moderního interiéru?

„Vkusná kombinace průmyslového retro designu a moderního interiéru je především o jednoduchosti. Hlavní roli většinou hrají barvy bílá, šedivá, hnědá a černá a materiály dřevo, kůže a kov s prvky skla. Kombinace těchto barev a materiálů působí dobře snad ve všech případech. Dominantou místnosti pak může být klidně švédská bedna nebo retro kino sedačka. Ale jedno je hlavní, zařiďte a přizpůsobte si vše tak, aby se vám doma dobře žilo a bydlelo,“ říká Jiří Mrázek z Nanovo.

Text: Monika Smekalová


Tento článek najdete v čísle 7/2014 časopisu DŮM&ZAHRADA i s dalšími fotografiemi pro vaši inspiraci. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: send@send.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 225 985 225.** *

Komentáře

Načítám komentáře...