Jak regulovat moderní otopné systémy

Vytápění

Autor: Fenix Group

Při plánování nového otopného systému musíte také vzít do úvahy systém regulace. Na něm záleží, jak moc účinné vytápění bude.

Mezi nejběžnější regulační prostředky patří termostatické hlavice na otopných tělesech. Termostatické hlavice obsahují náplň, která se vlivem teploty v místnosti roztahuje a tím se zavírá nebo otevírá ventil, který takto řídí množství topné vody protékající tělesem. Výhodou je udržování nastavené teploty v místnosti v reakci na tepelné zisky/ztráty, nevýhodou je relativně dlouhá doba reakce (cca 20 minut) a nutnost ručního nastavení každé hlavice. Termostatické hlavice se používají pouze pro radiátory.

Další způsob regulace poskytují prostorové termostaty. Prostorové termostaty zapínají/vypínají zdroj tepla podle nastavené teploty v místnosti. Mechanické termostaty reagují jen podle nastavené teploty, běžnější elektronické termostaty jsou programovatelné na denní nebo týdenní cyklus s možností nastavení změn teploty v průběhu dne.

Mohlo by vás zajímat

Nejúčinnější je ekvitermní regulace s vlivem teploty v referenční místnosti. Regulátor udržuje konstantní teplotu v místnosti tak, že venkovní čidlo snímá aktuální venkovní teplotu, která je částečně statisticky upravena dle druhu objektu a nastavené časové konstanty objektu (tzv. ekvitermní křivka). Regulace je navíc vybavena čidlem teploty v referenční místnosti. Na základě této teploty regulátor usměrňuje žádanou teplotu topné vody v závislosti na nastaveném procentním vlivu teploty v této referenční místnosti.

Nejvíce sofistikované je zapojení regulace vytápění do inteligentního systému řízení domácnosti. Tyto systémy umožňují individuálně regulovat teplotu ve více místnostech v koordinaci například s automatickým nastavením žaluzií. Další výhodou je dálkové ovládání přes různá zařízení. Pokud se v domě využívá více zdrojů tepla, je inteligentní regulace nezbytná pro co nejúspornější provoz.


CELÝ ČLÁNEK O METODÁCH VYTÁPĚNÍ A ÚČINNOSTECH KONDENZAČNÍCH KOTLŮ NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 11/14. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459


Titulní foto: Fenix Group Text: Monika Smekalová

Komentáře

Načítám komentáře...