Editorial

Martina Kotrbová

Autor: Vladan Krumpl

Své první vlastní bydlení jsem kupovala ještě předtím, než se vůbec koplo do země. Když jsem tehdy na nabídku developera narazila, moc dlouho jsem neváhala. Nadchlo mě, že do finančního limitu, který jsem si stanovila, se vejde kromě klícek v „lepších panelácích“ i byt 3 + kk se zahrádkou.

Pracovala jsem tehdy v konkurenčním časopisu a čtenáři nás zásobovali hrůznými zkušenostmi s developery. Ze zpětného pohledu jsem v porovnání s nimi dopadla velmi dobře, přesto ani mě neminulo pár adrenalinových zážitků. Hlavně s koupelnou.

Nákup nemovitosti v takto rané fázi má tu výhodu, že můžete jako zákazník v projektu dělat změny, samozřejmě za určitý příplatek. Jelikož jsem s vizí vlastní zahrádky šla až na hranu svých finančních možností, nemohla jsem si žádné velké zásahy dovolit. Jenže jsem zjistila, že budu muset. Jakkoli byl totiž byt jako takový pěkný a z kvalitních materiálů, koupelna v základním vybavení se dala bez přehánění označit za ošklivou. Nejlevnější umyvadlo jako z veřejných záchodků, obyčejné bílošedé dlaždičky vypadaly jako špinavé atd. Stála jsem před dilematem: pořídím si první vlastní bydlení s obří hypotékou s vědomím, že budu do koupelny chodit mírně řečeno s nechutí? Nebo se ještě víc zadlužím? Vzhledem k tomu, že měnit koupelnu kdykoli v blízké budoucnosti by znamenalo kopat, jsem zvolila druhou možnost. Ta mi ještě o dost zhořkla, když jsem zjistila, že náhradní zařízení si na pokyn developera musím vybrat v obchodě, který prodává jen drahé a luxusní značky. Skřípěla jsem zuby, ale co jsem mohla dělat? Hodná kamarádka mi bezúročně půjčila sto tisíc korun (děkuju, Jano) a já jsem si objednala koupelnu podle svého vkusu. Ve střídmé bílo-antracitové kombinaci – aby se do barvy ladila vyměnitelnými doplňky a nemuselo se v ní jen tak kopat. Neznalé návštěvy mě občas podezírají ze snobismu, když si na sanitě přečtou značku, ale já si z toho nic nedělám. Dluh jsem už dávno splatila a koupelnu s velkorysou vanou stále vnímám jako místnost, kam se každý den těším. A o to přece jde, důkladně si v ní odpočinout a uvolnit se bez rušivých elementů.

Až si tedy budete v tomto čísle číst o aktuálních koupelnových trendech, nezapomeňte, že nad všemi ční jeden základní požadavek: v koupelně vám musí být dobře.

Hezký začátek léta.

Martina Kotrbová, šéfredaktorka

Komentáře

Načítám komentáře...