Editorial

Jan Čech

Autor: Vladan Krumpl

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

existují dva přístupy k životu, které společnost nenápadně dělí na různé tábory. Jeden říká, že včera bylo lépe a proč měnit to staré a osvědčené, když to funguje. Druhý se dívá do budoucna, opěvuje moderní věci a na vše staré se dívá s mírným despektem. Samozřejmě existují i jedinci, kteří oscilují mezi oběma tábory a jsou jen důkazem té pověstné výjimky potvrzující pravidlo.

Jsem jedním z nich. Minule jsem se vám vyznal, jak moc miluji staré věci. Jak mne dokážou vtáhnout do děje života mnohem víc než ty nové. Mají svoji historii, svoje tiše šepotající příběhy. Stejně tak ale miluji sílu lidského myšlení. S úžasem zírám na stoupající kosmickou loď a s úctou skládám hold lidské fantazii, která dokázala, že to, co je větší než panelák, dokáže vzlétnout do vesmíru. Stále mi není jasné, jak může být můj mobil několikanásobně výkonnější, než byl můj počítač na vysoké škole. A když už jsem v redakci Domu&Zahrady, stále nepřestávám kroutit hlavou nad tím, jak moderní myšlení dokáže posunout jednoduché a zažité metody.

Třeba taková obyčejná cihla. Zdánlivě nepřekonatelný stavební prvek. Velikostně tak akorát, je tvrdý a pevný a zároveň dostatečně obrobitelný. Má vhodné vlastnosti pro izolaci, a přitom dokáže přijímat i odvádět teplo a vlhkost v tom správném poměru. A přesto se za posledních deset let z cihly stalo něco úplně jiného. Zedníci ze slavného filmu Hej rup! by jen koukali na dnešní broušenou cihlu plněnou izolantem a lepenou pěnou z pistole. A u cihly to nekončí. Další v řadě je beton (kdo by si před lety pomyslel, že bude dnes možné betonovat i v mrazech), okna (srovnejte izolační vlastnosti oken v porevolučních dobách s dnešními charakteristikami), vytápění apod. Jsou to hotové zázraky. Bez dechu sleduji tuhle kouzelnickou show jak z knihy o Harry Potterovi. A i když většinu z těch věcí v dohledné době nevyužiji, spousta lidí je využít může. A mohou si být jistí, že získávání energie z rozdílu teplot funguje. Že zrušení ocelové vložky a nahrazení uhlíkovým vláknem neudělá z okna gumovou legrácku. Že dveře s odolným lakem skutečně nepoškrábete, ani když po nich „náhodou“ přejedete nožem…

Divte se se mnou. Tohle číslo je plné toho nejnovějšího, nejmodernějšího, nejchytřejšího, ale i nejkrásnějšího, co poslední rok přinesl. Třeba vás to inspiruje.

Krásné čtení

Jan Čech, zástupce šéfredaktora

Komentáře

Načítám komentáře...