Editorial

Filip Grygera

Autor: Vladan Krumpl

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Stavět na zelené louce, nebo opravit něco staršího? Tahle otázka patří k prvním, které řeší každý zájemce o bydlení v rodinném domě. Ne každého ale na „první dobrou“ napadne, že je i řada zajímavých cest, jak obojí kombinovat.

Celkem běžným řešením jsou rekonstrukce s přístavbou či nástavbou. Dá se budovat i na základech nebo nad sklepem starého domu. Další možnost je vyjít z původního stavení a vytvořit nové, které působí, jako kdybyste to staré opravili a posunuli vedle. Příkladem na stránkách našeho časopisu.

Hodně mě ovšem baví inovativní přístupy, které představují jistý současný trend. Jsou to rekonstrukce vestavbou, novostavby na troskách a různé „paraziticky“ působící konstrukce přilepené ke starým budovám. V novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA můžete nahlédnout do dvou domů, které tento trend reprezentují. Je to projekt architekta Kamila Mrvy, dům vybudovaný mezi zbytky kamenných zdí historického stavení, nově s betonovou přístavbou. A pak je to dřevostavba vložená do stodoly od kanceláře VES MĚS architekti.

Tentokrát jsme se zaměřili také na přímočaře jednoduchou a efektní japonskou architekturu. Můžete si přečíst profil architektky Kazuyo Sejimy, která patří ke světové špičce. K tomu přidáváme dvě protikladné návštěvy – střídmý rodinný dům vsazený do lesa a pestrý byt z centra Tokia.

Milovníky zahrady a přírody můžeme potěšit čtyřmi novými seriály. V rubrice ekologie se budeme pravidelně věnovat šetrnému nakládání s vodou a ekozahradě. Na seriál o bylinkách navazujeme dalším, zaměřeným na pěstování populárních léčivek. A inspirovat se můžete i návrhy zahrad slovenské architektky Idy Furikové, jako první to bude několik projektů pro malou plochu. Přeji hezké čtení.

Filip Grygera, šéfredaktor

Komentáře

Načítám komentáře...