Na zahradě je krásně

V rozhovoru s krajinářskou architektkou Janou Pyškovou se dozvíte o moderních zahradních trendech, inspiraci krásnými zahradami pro ostatní sousedy, o odklonech od dokonalého trávníku k rozmanité zahradě se stromy, plodícími a okrasnými keři a květinami.

Patříte-li k majitelům pozemku se suchou a kamenitou půdou, poradíme vám, jak na něm vytvořit krásnou zahradu a čím ji osázet. Na dalších stránkách časopisu vás potěší třeba proměna zarostlé džungle náletových dřevin a ostružin v působivou zahradu pro diplomaty.

Po práci zábava a odpočinek

Sekačky už dávno dodaly trávníkům moderní sestřih. Z garáží, kůlen a přístavků jsme na zahrady přesunuli zahradní nábytek, slunečníky, houpací sítě a lehátka. Nastal čas grilování, pikniků a víkendového či podvečerního hodování s rodinou a přáteli. Pokud teprve začínáte hledat správnou výbavu na piknik a grilování, bude se vám hodit článek v novém vydání časopisu.

Možná se vašim přátelům a hostům nebude chtít odjíždět hned po akci nebo návštěvě domů a uvítáte pár tipů na pohodlnou postel pro hosty, která může mít podobu rozkládacího lůžka, taburetu či sedačky.

Potěšení do interiéru

Stránky věnované interiéru odhalí důležitost gradace, díky níž bude váš interiér zajímavější a krásnější. Prozradíme vám výherce soutěže Interiér roku a řadu z úspěšných projektů vám později představíme podrobněji v dalších vydáních časopisu Dům&Zahrada. Přineseme vám pár zajímavých tipů do interiéru z 62. ročníku výstavy Salone del Mobile, kdy se Milán opět stal středobodem světového designu.

Jak proměnit ruiny

V rámci návštěv jsme se podívali do pražského Podolí na zajímavou rekonstrukci poloviny domu s proměnou interiéru. Další návštěvy mají jedno společné – vyrostly na místě původních nevyhovujících staveb, které ustoupily lepšímu a modernějšímu řešení.

Patří sem jak stavba nenápadné vilky v Běchovicích, přeměna zchátralé usedlosti v Blatinách na nový rekreační objekt, který skvěle zapadá do chráněné krajinné oblasti, tak i jednoduchá víkendová chata s fasádou z opáleného dřeva na Vysočině, postavená na původní kamenné základně. O harmonii přírody a designu vypovídá i zahraniční návštěva domu na skále v kanadské provincii Nové Skotsko.

Technika na střechu a do bytu

V článku o střechách se dočtete o důležitých faktorech pro výběr správné střešní krytiny, která vydrží na domě dlouhé desítky let. Životnost střechy neovlivňuje jen krytina, ale i způsob její správné instalace.

Dlouhé letní dny přinesou spoustu slunečního svitu, který dokážou statisíce domácností proměnit díky fotovoltaice na střechách v energii. Chcete-li patřit do rozšiřující se skupiny uživatelů FVE, bude vás možná zajímat, jaká je návratnost fotovoltaiky a co ji ovlivňuje.

O tom, že pyly a prach mohou vyvolat alergické reakce a astmatické záchvaty, se zřejmě nemusíme dlouze dohadovat. Na zahradě se jim zřejmě nevyhneme, ale v domácnosti řada lidí ocení čistý vzduch. Právě pro ně jsou určeny řádky o čističkách vzduchu a ventilačních zařízeních.

V seriálu Česko v UNESCO navštívíme západočeský lázeňský trojúhelník, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Možná i na tato místa se vydáte v rámci letního odpočinku.

Přejeme vám krásný začátek léta, příjemný pobyt na zahradě a pohodové čtení.

Související články