Ergonomie je věda, která se zabývá přizpůsobením pracovního prostředí, nábytku a nástrojů potřebám lidského těla. Správně vybraná ergonomická židle vám pomůže předcházet extrémnímu zatížení plotének nebo nepřirozenému křivení páteře. Na co si dát při výběru pozor, radí odborník na ergonomii českého výrobce židlí RIM CZ Michal Hotmar.

1. Stabilita židle

Kancelářská židle by měla být stabilní a pevná. Při dosednutí by v židli měla zareagovat pouze centrální pružina. Židle a její části by se neměly vychylovat do žádného směru. Důležitou roli hrají také kolečka, která by měla být brzděná. Pro měkké typy podlah jsou vhodná tvrdá kolečka, zatímco na beton, PVC nebo parkety je vhodné vybrat kolečka měkká, která zajistí plynulý pohyb.

2. Centrální pružina

„Dnešní židle jsou vybaveny centrálním plynovým pístem. Díky němu si nastavíme nejen výšku sezení, ale také pomáhá tlumit náraz a otřesy při dosednutí na židli,“ upozorňuje Michal Hotmar z RIM CZ, https://rim.cz/.

Pro dosažení nejlepší ergonomie práce je nutné pracoviště přizpůsobit danému uživateli. Od individuálního nastavení židle až po úpravu výšky pracovní desky.
**1. Výška stolu** - optimální výška desky by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů, výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí. **2. Hloubka desky stolu** – na stole by mělo být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů. **3. Monitor** – abyste se nehrbili a k počítači se nemuseli sklánět, horní okraj obrazovky byste měli mít ve výšce očí. **4. Poloha kloubů** – abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen. **5. Plně nastavitelná židle** – alfou i omegou ergonomické kanceláře je správně vybraná židle. Měla by umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech.

3. Výška sedáku

Ideální výška sedáku je taková, kdy se nohy dotýkají země plnou plochou chodidla a kolena při tom svírají úhel 90° a více. Díky tomu dostanete pánev včetně dolních končetin do optimální polohy.

4. Anatomicky tvarovaný sedák

Při výběru si všímejte, jestli je sedák dostatečně široký a hluboký. Při sezení byste jej totiž měli využít po celé délce. Podívejte se také, jestli výrobce nabízí možnost nastavení hloubky sedáku. Tato funkce je podstatná především pro lidi vyššího vzrůstu. Důležité je, zda má sedák přední část zaoblenou a skloněnou k zemi. To proto, aby sedák netlačil na spodní stranu stehen nebo vnitřní část kolene a nebránil tak správné cirkulaci krve.

5. Synchronní mechanika židle

Mechanika je srdcem židle a ne často jí věnujeme dostatečnou pozornost. Pro zdravé sezení je ale právě ona zásadní. Mechanika by v ideálním případě měla umožňovat tzv. dynamické sezení. Díky synchronnímu mechanismu sedadlo i zádová opěra sledují synchronně a ve správném úhlu pohyby sedící osoby. Při naklonění opěry se automaticky přizpůsobí i sedák a tím pádem není vytvářen nepřirozený tlak na páteř potažmo meziobratlové ploténky.

„Při výběru se ptejte po židlích, které nabízí dynamické sezení se synchronní mechanikou a bočním nastavením přítlaku zádové opěry. U drtivé většiny židlí se setkáte s rozpětím 50-125 kg tělesné hmotnosti. Ovšem není výjimkou také 150 kg sezení,“ radí Michal Hotmar.

6. Zádová opěrka

Zádová opěrka by měla kopírovat tvar páteře po celé její délce. Zkuste si proto na židli sednout a vyzkoušet, jestli tomu tak opravdu je. Platí, že v ideálním případě má židle možnost nastavit výšku opěradla a také tzv. lumbální podpěru – speciální oporu v bederní části, která pomáhá držet přirozené prohnutí páteře. Také tato část by měla být nastavitelná pro každého uživatele zvlášť. Při výběru židle zkontrolujte, zda opěra se sedákem nesvírá nižší než 90° úhel, aby nedocházelo ke stlačování dutiny břišní a omezenému dýchání.

7. Hlavová opěrka (záhlavník)

Některé ze židlí jsou vybaveny také hlavovou opěrkou, která při sezení pomáhá snížit zatížení krční páteře. Je nutné vybrat takovou, která je nastavitelná do výšky včetně nastavení sklonu, aby optimálně kopírovala zakončení krční páteře u temene hlavy.

8. Područky

Zásadní pro oporu rukou jsou područky. Při jejich správném nastavení předejdete strnulosti krční páteře a otlakům v předloktí. Tady je potřeba opět dávat pozor při výběru – dobrá židle má područky nastavitelné výškově, šířkově, hloubkově i s možností natočení opěrné části.

9. Potah

Čalounění nebo potah židle by měl být vždy z odolného materiálu, který si vyberete ze vzorníku u prodejce. Potahové materiály se svým složením často velmi liší, ale obecně je lze rozdělit na přírodní s vyšším obsahem organických příměsí a syntetické. Do teplého prostředí raději zvolte materiály, které neobsahují vlnu, případně židli s prodyšnou síťovinou na zádové opěrce. Ptejte se také na životnost potahu a jeho odolnost proti oděru nebo žmolkování.

10. Záruka a servis

Nákup židle často bývá investicí, kterou pečlivě zvažujeme. Vždy volte výrobce, který vám garantuje minimálně pětiletou záruku včetně pozáručního servisu. Díky tomu se může stát, že do konce života nebudete jinou židli potřebovat.

Bolesti zad se začínají řadit k nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Díky kvalitní ergonomické židli jim můžete úspěšně předcházet. „Sebelepší židle však nenahradí pravidelný pohyb a protahování. V RIM CZ teď uvažujeme i o technologii Smart Sitting, která by hlídala čas, který jste proseděli, a upozornila vás na nutnost změnit polohu, projít se nebo udělat pár cviků,“ doplňuje Michal Hotmar.