Dřevostavba stará 1300 let, obří budova z bláta nebo šikmá věž. Po předcích nám na různých místech světa zůstaly úchvatné památky, které ohromují velikostí, stářím i lidskou dovedností. Řada divů světa však zůstává ve stínu slavnějších monumentů. Za některými z nich přitom není nutné jezdit daleko.
Nejšikmější věž
O prvenství mezi šikmými věžemi se vedou spory, ale jistě nepatří té v italské Pise. Podle Guinnessovy knihy rekordů má největší náklon zvonice protestantského kostela v Suurhusenu na severozápadě Německa.
Věž vysoká 27 metrů se sklonem 5,19 stupně překonává konkurentku v Pise o 1,22 stupně. Vytváří při tom převis 2,5 metru. Kostel ve stylu cihlové gotiky stavitelé budovali na bažinaté půdě. Základy podepřeli dubovými kmeny, ale po odhrabání půdy v 19. století dřevo shnilo a věž se naklonila. Při zemi jsou zdi tlusté dva metry.
Největší budova z bláta
V Mali se tradičně staví z cihel z bláta sušených na slunci. Lidé ve městě Djenné je použili i na stavbu Velké mešity. Budova v sudano-sahelském stylu je 100 metrů dlouhá a 40 metrů široká, díky tomu je největší stavbou z bláta na světě. Centrální věž má výšku 16 metrů, stěny jsou asi metr silné.
Stavba z větší části pochází z roku 1907, ale vzhledem napodobuje starší středověkou mešitu na stejném místě. Ze stěn vystupující svazky palmových tyčí slouží jako dekorace i jako podpěry lešení při každoročních opravách.
Nejstarší dřevostavba
Pokud si někdo myslí, že dřevostavba dlouho nevydrží, je na omylu. Buddhistický chrám Hórjúdži v japonské Ikaruze byl založený v roce 604, tedy téměř 300 let před nejstarším českým kostelem na Levém Hradci – a z něj zbyly jen základy.
Chrám v roce 670 vyhořel a obnova trvala do počátku 8. století. Do té doby se datuje vznik svatyně Kondo, považované za nejstarší dřevostavbu na světě. Konstrukce prošla obnovou po požáru v roce 1949, ale asi pětina dřevěných prvků je původní. Také pokácení stromu na centrální pilíř sousední pětipodlažní pagody datovala moderní metoda na rok 594.
Zdroj: seznamzpravy.cz, kudyznudy.cz