Tapety jsou jedním z tradičních způsobů dekorování stěn interiérů, ovšem zažité zůstávají pouze papírové, textilní či umělohmotné pásy s pravidelně se opakujícím potiskem či jemným povrchovým vzorem, například hrubými textilními vlákny a Autor: archiv podobně.

Tapety s plastickým designem

Tyto druhy jsou v současnosti doplněny takzvanými 3D tapetami s výraznými reliéfními vzory buď tištěnými, které působí plasticky, raženými nebo prostorovými, které se upevňují na stěnu. Podle druhu pak záleží, zda jde o pás, který se lepí klasicky na stěnu, nebo se k podkladu prvky připevňují jednotlivě.

Jedním z typů 3D tapet jsou tapety s plasticky působícím tištěným vzorem, který je vždy ucelený a neopakuje se neustále na stěně, jako je tomu u klasických tapet. 3D tapeta může pokrývat celou stěnu, její část, anebo být jen obrazem na stěně, na stropě bude Autor: archiv ale také držet. Tento typ tapet si lze nechat vytvořit na míru jako originální návrh do vlastního konkrétního interiéru, případně zakoupit z limitované značené série.

Podkladem pro tyto tapety nemusí být nutně pouze omítka stěny, lze je aplikovat na dřevo, kov, plast či sklo, některé druhy jsou určeny i pro použití v exteriéru. Povrch těchto tapet je hladký nebo má strukturu jemnější či hrubé omítky.

Tapeta v prostoru

Dalším typem 3D tapet jsou skutečně prostorové objekty, které mohou, stejně jako bežná tapeta, změnit náš interiér k nepoznání. S klasickou tapetou mohou mít společné i pravidelné opakování určitých motivů, nemusí tomu však tak být. Tento typ 3D tapety Autor: archiv trojrozměrných tapet tvoří obvykle keramické prvky s bílou či kovovou glazurou, které jsou velmi variabilní, protože se na podklad připevňují samostatně. Mají různé tvary a lze je libovolně vzájemně kombinovat. Jejich instalace je vcelku jednoduchá – na zeď se upevňují podle typu podkladu hřebíky nebo vruty, pro přesnější uchycení se používá silikonové lepidlo. Podkladem pro tento typ tapet může být omítka, sádrokarton, dřevo, ale třeba i klasická tapeta, jejímž dekorem můžeme vhodně doplnit design trojrozměrných tapet.

Obecně lze říci, že se moderní designové 3D tapety hodí spíše do moderních interiérů, společenských prostor – knihoven, kaváren, kanceláří a podobně.

3D tapety Autor: archiv

Návrat listrové glazury

Keramické 3D tapety jsou vyráběny takzvanou listrovou technikou. Listrovaná keramika není novinkou dnešní doby, pochází už ze starého Egypta. Keramická hmota získá požadovaný tvar v sádrové formě, po usušení a upravení prvku dochází ke glazování. Následně je vypalována v takzvané redukční atmosféře, to znamená, že 3D tapety Autor: archiv plyny v peci jsou ochuzeny o kyslík. Uhlík, vodík a dusík mají pak tendenci vázat na sebe kyslík obsažený v oxidech glazury, mění tak jejich chemické složení, a tím i její barvu. Výsledkem jsou velmi neobvyklé, jemně měňavé, perleťové odstíny.

V konkrétním případě zmíněných 3D tapet je žádaný konečný odstín některých z barevných kovů – zlatý, platinový, měděný a podobně. Tato technologie byla krátkodobě používána v období secese, nyní se k ní vrátil u nás výtvarník David Piršč, a jím navržené 3D tapety jsou u odborníků i zákazníků pokládány za jedny z nejzajímavějších. Díky nim lze interiér dekorovat v jakémkoli stylu, od stroze moderního až po hravý.

-Dana D. Daňková-Foto: 3Decor design, Nábytek Říha