• 1) Na parcele to všechno stojí. Doslova

Na špatném pozemku dobrý domov nepostavíte. Při koupi stavební parcely se kompromisy nevyplácí. Zjistěte nejen dostupnost inženýrských sítí, ale i to, jaké jsou možnosti přístupových cest, jaká je občanská vybavenost i vzdálenost od hlučných silnic. Vyplatí se nahlédnout i do územního plánu, aby vás v budoucnu nemile nepřekvapila výstavba hlučného průmyslového objektu ve vašem sousedství. A hlavně důkladně zvažte rozměry parcely.

  • 2) Ani málo, ani moc: Podlahová plocha a velikost pozemku

Jak velký dům a pozemek vlastně potřebujete? Plánujete velkou rodinu nebo vás čekají časté návštěvy příbuzných a přátel? Počítejte už v projektu s dětským pokojem a ložnicí pro hosty. Na druhou stranu se vyvarujte zbytečné velkoleposti. Čím větší dům i zahrada, tím víc síly vás bude jeho údržba stát. Velkorysá hacienda nebo rozsáhlé pozemky můžou být hlavně v pozdějším věku nad vaše síly.

Tip pro vás: Pokud vaše profese přeje práci z domova, počítejte i s pracovnou. Není nic otravnějšího, než místo klidné a soustředěné práce dřepět s bolavými zády za kuchyňským stolem.

  • 3) Bez projektu ani ránu

Dřív, než poprvé kopnete do země, musíte mít v ruce vypracovaný detailní projekt vaší stavby, včetně rozvržení vnitřního uspořádaní. Nic stavbu neprodraží víc než neplánované změny na poslední chvíli. Snad každý, kdo někdy stavěl dům, vám potvrdí, že se zejména při nestandardní stavební parcele určitě vyplatí investovat do projektu na míru, než se zbytek života potýkat s nedomyšlenými a nevyhovujícím řešeními “na klíč”.

  • 4) Nenechte si utéct dotace

Proč platit všechno z vlastní kapsy, když vám může pomoct stát nebo kraj? Poptejte se, jaké jsou podmínky aktuálních dotací, a nenechte se zastrašit papírováním. Pokud na dotaci dosáhnete, čas strávený jejím vyřizováním se vám mnohonásobně zaplatí.

  • 5) Nepřeceňte svoje síly

I když máte takříkajíc zlaté ručičky, stojí za zvážení, jestli si na pomoc nepřizvat odborníky. Kromě toho, že mají řádově víc zkušeností s postupy i výběrem materiálu, máte pak na odvedenou práci záruku a můžete ji v případě problémů reklamovat.

Naše rada: Nikdy nenajímejte řemeslníky naslepo bez doporučení. Nechte si poradit od známých, nebo si projděte reference na specializovaných webech.

Budete stavět moderní energeticky úspornou stavbu? Jedním z předpokladů pro spokojené bydlení je vytvoření optimální tepelné pohody prostředí v létě i v zimě, kterou dosáhnete navíc úsporu nákladů na vytápění po celou dobu života vašeho domu. ISOVER připravil další díl Izolační fórum online, který můžete sledovat 25. září 2017 ve 14 hodin na Facebooku nebo Youtube.

Izolace Autor: ISOVER Autor: ISOVER

Dozvíte se nejen novinky ze světa izolací, ale například i to, jak jednoduchá je realizace střešní zahrady. Na co nezapomenout, jaké použít materiály a jaké jsou vhodné rostliny. Informace najdete i v publikaci Vegetační střechy ISOVER, která je k dispozici zdarma ke stažení, nebo si ji můžete vyzvednout na stánku ISOVER na letošním veletrhu FOR ARCH na výstavišti v pražských Letňanech, který se koná od 19. do 23. 9. 2017. Stáhněte si volnou vstupenku na FOR ARCH. V úterý 19. 9. ve 13:30 se v konferenčním sále 2 bude konat konference Vegetační a lehké požárně odolné střechy, kterou pořádá ISOVER. Vstup je zdarma po registraci. Těšíme se na vás také na stánku B21 v hale 1, kde budou k dispozici i naši odborníci, se kterými bude možné vaše dotazy probrat osobně.

Izolace Autor: ISOVER Autor: ISOVER