1. Ain Dubai, Dubaj

Minulý rok si Dubaj připsala na seznam další světový rekord. Do provozu bylo spuštěné největší vyhlídkové kolo na světě, které v jednu chvíli pojme až 1750 návštěvníků. Je vysoké neuvěřitelných 250 metrů a jízda trvá 38 minut. K dispozici je 48 klimatizovaných kabin, v nichž se návštěvníci mohou těšit na nejrůznější zážitky. Od jedinečných možností stolování, romantických zážitků, rodinných kabin až po velkolepé kulturní akce.

2. High Roller, Las Vegas

Druhé největší vyhlídkové kolo světa je High Roller v Las Vegas. Měří 168 metrů, nabízí 28 kabinek, přičemž jedna kabinka pojme 40 pasažérů. Jedna jízda trvá 30 minut. V noci kolo hýří různými světýlky a barvami, a tak si za noční jízdu připlatíte zhruba 10 dolarů.

3. Singapore Flyer, Singapur

Na třetím místě se umístilo vyhlídkové kolo v Singapuru. Měří 165 metrů, má 28 klimatizovaných kabinek a jedna pojme 28 osob. Do provozu bylo kolo spuštěné v roce 2008, ale hned v tom roce začaly problémy. V červenci mělo kolo poruchu brzdicího systému, v prosinci na něm uvízlo na 5 hodin 70 lidí kvůli špatnému počasí a poslední kapkou byl požár v řídicí místnosti, kvůli kterému v kabinách zůstalo viset na 6 hodin 173 turistů. Po prvním roce bylo tedy kolo uzavřeno a do provozu se vrátilo až po pečlivé rekonstrukci.

4. Star of Nanchang, Nanchang, Čína

Vyhlídkové kolo je skutečnou hvězdou čínského města Nanchang. Pyšní se 160 metry a 60 kabinkami. Jedna kabinka pojme maximálně 8 osob. Celková kapacita ruského kola je 480 lidí a jedna otočka trvá okolo 30 minut.

5. London Eye, Londýn, Velká Británie

Dominantou Londýna je světoznámé Londýnské oko. Je vysoké 135 metrů, nese 32 klimatizovaných kabinek, přičemž jedna pojme 25 pasažérů. Jedna jízda trvá 30 minut a kolo se pohybuje rychlostí 0,9 km/hod. Kolo bylo vybudováno v roce 2000 při příležitosti vstupu do nového tisíciletí.

Zdroj: magazin.travelportal.cz, novinky.cz