Diplomové práce 41 mladých architektů, kteří letos absolvovali některou z architektonických škol, představuje výstava v sídle České komory architektů v Josefské ulici na Malé Straně v Praze. Výstava bude přístupná od středy do 20. prosince v pracovní dny od 08:00 do 16:00. Při dnešní vernisáži pořadatelé šestého ročníku Přehlídky diplomových prací také vyhlásili její vítěze.

V přehlídce, jíž se účastní všechny tuzemské architektonické školy a kterou vypisuje Česká komora architektů, zvítězil návrh Pavla Nasadila z ateliéru Emila Přikryla na pražské Akademii výtvarného umění. Práce se jmenuje Ideální Hlučín. Porota ocenila autorovu schopnost "soustředit se na nejdůležitější problémy v urbanismu města a jeho umění nalézt jasná řešení". "Autorovy úpravy jsou někde velkorysé, například v řešení nového Kostelního náměstí a zámeckého parku, jinde naopak skromné, například v umístění nové kaple na hlavní náměstí, ale vždy citlivé," mínili porotci. První cena je spojena s odměnou 25.000 korun.

Druhou cenu a 15.000 korun porota udělila Věře Šatochinové z ateliéru Ivana Kroupy na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického za práci Rekultivace Severočeské hnědouhelné pánve - důl Libouš. Desetitisícovou odměnu si za třetí místo odnáší Dragan Bekić z ateliéru Jana Bočana ze stejné školy za návrh Bydlení v historickém jádru Prahy.

Porota udělila ještě nehonorované zvláštní uznání Janu Horkému z Přikrylova ateliéru na AVU za návrh nazvaný Dům na náměstí Republiky. "Návrh Arény Republika je zejména v dnešním kontextu probíhající stavby komerční obludy na náměstí Republiky zdviženým prstem, ukazujícím na nekoncepční postupy městské samosprávy, na promarněnou šanci vytvořit urbanistický koncept umožňující zdravý vývoj jedné z centrálních částí Prahy," ocenila porota Horkého návrh. Několik dalších prací bylo oceněno odměnami sponzorů či partnerů soutěže. Soutěžní návrhy budou zveřejněny i s hodnoceními poroty na www.diplomy.cz.

Výstava bude po skončení putovat a představí se ještě na několika místech v Praze a v Brně a Liberci. 

-ČTK-