V dnešním dílu volného seriálu Administrativy dnes se zaměříme na zajímavou novou budovu, která byla nedávno otevřena na pravém břehu Vltavy. Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně (projektům v Karlíně jsme se podrobně věnovali zde a zde) na ploše čtyř hektarů vyrůstá jeden z největších pražských projektů - projekt River City Prague. Projektu Danube House, který byl při loňským povodních zatopen, jsme se také již věnovali v rubrice Architektura.
Historie
Dominantou celého projektu RCP je kancelářská budova Danube House. Stavební povolení pro tuto budovu, která je zároveň první částí projektu River City Prague, získala společnost Europolis Invest v prosinci roku 1999. Společnost Strabag zahájila stavební práce v roce 2000, dokončení stavby a zahájení provozu budovy bylo původně plánováno na podzim roku 2002. Povodně v srpnu 2002 ale na čas vážně ohrozily dokončení budovy. To se posunulo až na letošní jaro. Budova tak nakonec byla dokončena v dubnu 2003, první nájemci se začali stěhovat v průběhu letošního léta.
Architektura
Srdcem budovy, která nabízí přibližně 20.000 m2 kancelářských prostor a dalších 1.300 m2 pro maloobchod (služby, kavárna, restaurace), je prosklené atrium. Velké prosklené plochy rozčleňující fasádu zajišťují výhled na řeku a Pražský hrad. Prostorné atrium je velkým průhledem propojeno s parkem a okolní přírodou. Prostor atria je přístupný veřejnosti, brzy by zde měla být otevřena restaurace a kavárna. Stejně tak je veřejnosti přístupné i celé okolí budovy, ve kterém se postupně budují pěší zóna, pěšinky a cyklistická stezka, parkové úpravy a protipovodňové zábrany. V plánu je vybudování zemní hráze podél vody, která bude využita pro cyklistickou stezku a ve spojení s dalšími protipovodňovými opatřeními zamezí útoku vodního živlu směrem do zástavby v případě dalších povodní.
Architektonické řešení stavby připravla architektonická kancelář Kohn Pederson Fox z Londýna ve spolupráci s pražskou společností A.D.N.S. architekti. Řízením projektu, nákladů a technickým dozorem byla pověřena společnost Homola AYH Projektmanagement, generálním dodavatelem stavebních prací pak byla firma Strabag.
Ekologický koncept
Danube House je stavba, která byla od počátku koncipována jako ekologická a technologicky odlišná od ostatních kancelářských budov. Při její výstavbě byly použity kvalitní materiály zajišťující co nejmenší ztráty tepla a materiály s vysokou akumulací. Nízká spotřeba energie je zajištěna také použitým systémem větrání, ochlazování a vyhřívání kanceláří či konstrukcí atria. Společně s přírodními zákonitostmi se využívají přírodní síly jako je voda, slunce a stín v sousedství budovy, zároveň jsou však striktně dodrženy poslední poznatky z oblasti stavební fyziky. To se podle slov autorů stavby promítne především v minimalizaci energetických nákladů na provoz budovy. Podle průzkumů developerské společnosti Europolis totiž v současné době 40 - 50 % poplatků za služby tvoří náklady na energii, spotřebovanou především k udržování přijatelné teploty. Provedené finanční kalkulace pak slibují, že bude klient v budově Danube House platit za provozní náklady až o 20 % méně než v budově s běžným systémem topení a chlazení, a to při srovnatelném, nebo dokonce vyšším komfortu.
Celý systém se liší od běžných systémů kromě využití prvků jako jsou akumulační vlastnosti betonové masy či využití tepelných čerpadel také tím, že se vzduch v prostorách vyměňuje ve fázi chlazení častěji. Obvyklé je, že se vzduch vymění 1,5 - 2 krát za hodinu. Systém v budově Danube House však funguje tak, že vzduch není ochlazen na tak nízkou teplotu, ale vyměňuje se 4 krát za hodinu, čímž je dosaženo vyššího komfortu vnitřního klimatu.
Nová ulice u Negrelliho viaduktu
Ostře tvarovanou hranu fasády Danube House, která dominuje lokalitě sevřené z jedné strany řekou a z druhé silnicí asi nepřehlédne žádný automobilista ani chodec. Na Rohanském ostrově v Praze 8-Karlíně, tedy východně od Negrelliho viaduktu, pak vznikla u Danube House nová ulice Karolinská. Při výběru pojmenování nové ulice byla snaha najít takový název, který by vyjadřoval vazbu k dané lokalitě Prahy 8 - Karlína. Název Karolinská zvítězil podle císařovny Karoliny Augusty, manželky císaře Františka I. Karlín (původně Karolinenthal) byl tomuto prvnímu pražskému předměstí dán právě na počest této císařovny.
Nová ulice vede od ulice Rohanské nábřeží dovnitř areálu River City Prague. Současně s dokončením první budovy - Danube House - byly postaveny i příslušné části technické infrastruktury nezbytné k jejímu fungování: rozšíření veřejné komunikace v ulici Rohanské nábřeží, vybudování světelné křižovatky mezi ulicemi Rohanské nábřeží a U nádražní lávky, pěší lávka přes Rohanské nábřeží, zásobení areálu vodou, plynem, elektrickou energií a další. Veškerá doprava v areálu bude netradičně řešena přes podzemní komunikaci, což umožní využít prostor ulic jako pěší zónu. Plánována je i lávka pro pěší na Štvanici a dále do Holešovic, její realizace se však díky povodním posunula. Poblíž kancelářské budovy Danube House má v budoucnu vyrůst několik dalších budov, takže ulice Karolinská bude pak dále prodlužována směrem na východ.
Závěrem
Na závěr dodejme několik zajímavých faktů o této moderní a netradiční administrativní budově. Investorem a developerem v jedné osobě je společnost Europolis Invest. Projekt River City Prague v budoucích fázích projektu zahrnují další čtyři budovy, které mají nabídnout kancelářské prostory, hotel a apart-hotel. Danube House se stal v březnu tohoto roku na evropském veletrhu nemovitostí MIPIM (psali jsme o něm podrobně zde) vítězem soutěže vyhlášené mezinárodním časopisem The Architectural Review "Budoucí projekty“.
O projektu:
Danube House, River City Prague
Lokalita: Praha 8, Rohanský ostrov
Architektonické řešení: Kohn Pederson Fox (Londýn), ve spolupráci s A.D.N.S. architekti (Praha)
Majitel: RCP Alfa, s.r.o., společnost ve vlastnictví Europolis Invest (akcionáři - 65% rakouská společnost Investkredit Bank AG a 35% Evropská banka pro obnovu a rozvoj)
Celkové plochy: 21 300 m2 pronajímatelné plochy v nadzemních podlažích
Parkovací místa: 253
Využití: kancelářské prostory s doplňkovými obchodními
Administrativy dnes VII.: Danube House

info
Zuzana Zimová
6. 10. 2003
clock
7 minut
V dnešním dílu volného seriálu Administrativy dnes se zaměříme na zajímavou novou budovu, která byla nedávno otevřena na pravém břehu Vltavy. Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně (projektům v Karlíně jsme se podrobně věnovali zde a zde) na ploše čtyř hektarů vyrůstá jeden z největších pražských projektů - projekt...
user