Její dlouhé dužnaté listy, které chrání krátké trny ve tvaru žraločích zubů, vytvářejí husté trsy stromkovitě větvících se růžic na dřevnatícím stonku. Tak ji zpravidla známe. Když si zajdete do skleníku nebo si zaletíte do teplých krajin, může se vám poštěstit, že uvidíte také až 90 cm dlouhé, někdy rozvětvené lodyhy zakončené hrozny žlutých trubkovitě protáhlých květů, které vyrůstají z úžlabí listů.

Aloe vera patří k rodu zastoupenému více než 300 druhy vytrvalých stálezelených rostlin, které se vyznačují dužnatými růžicovitě uspořádanými listy s kožovitým povrchem a menšími trny. Pocházejí ze suchých biotopů Kapverdských ostrovů, Madagaskaru, Arabského poloostrova a Jižní Afriky, kde je najdete jak v nížinách, tak i v horských oblastech. Některé z těchto rostlin byly od starověku využívány jako léčivky, existují však i druhy, které jsou jedovaté.

Vlastnosti

Z listů aloe vera se lisuje šťáva, která napomáhá pří léčbě různých onemocnění, jako např. chronická zácpa, nechutenství a nejrůznější trávicí problémy. Šťáva se pije v různých tinkturách, čajích nebo sirupech. Neméně významný je také gel obsažený v pletivech listů, který je využíván jak v lidovém léčitelství, tak ve farmacii. Je prokázáno, že výrazně urychluje léčení nejrůznějších kožních poranění a popálenin a pomáhá i při bodnutí nebo kousnutí hmyzem. Je hojně užíván i v kosmetickém průmyslu.

Pěstování

Aloe vera má ráda větrané osluněné stanoviště, ale letní přemisťování do venkovních podmínek je potřeba dělat postupně, aby si zvykala na prudké paprsky. V létě potřebuje vydatnější zálivku a během sezony jednou za 14 dní hnojit běžným tekutým hnojivem pro domácí rostliny nebo speciálním hnojivem pro kaktusy a sukulenty, které aplikujeme vždy po dvou měsících.

Pokud hodláme využívat rostlinu k léčebným účelům, je lepší hnojení omezit, aby se do rostliny dostalo co nejméně chemických látek. Aloe velmi dobře snáší řez, brzy znovu obrazí a po odstranění vrcholové růžice se začne větvit.

Přesazujeme ji do substrátu pro kaktusy a sukulenty, který si můžeme přímo zakoupit v doporučeném složení nebo namíchat ze dvou dílů běžného zahradního substrátu a jednoho dílu hrubšího písku či perlitu. Na dně květináče udělejme drenážní vrstvičku z kamínků nebo keramzitu, aby se tam nezdržovala voda.

Zejména během zimního období je tento sukulent náchylný na puklice a další červce, které likvidujeme s pomocí Mospilanu 20 SP nebo PukliStopu.

Množení

Odebíráním vrcholových růžic nebo dceřiných odnoží na přelomu jara a léta. Ty zakořeňují ve vlhkém substrátu pro kaktusy a sukulenty.