Její dlouhé dužnaté listy chráněné krátkými trny ve tvaru žraločích zubů vytvářejí husté trsy stromkovitě větvících se růžic na dřevnatícím stonku. Z úžlabí listů vyrůstají až 90 cm dlouhé, někdy rozvětvené lodyhy zakončené hrozny žlutých trubkovitě protáhlých květů, ale těch se dočkáme nejspíše jenom ve skleníkových podmínkách.

[VŠECHNY KVĚTINY Z ENCYKLOPEDIE ROSTLIN NAJDETE ZDE](http://www.dumazahrada.cz/specialy/encyklopedie-rostlin/ " VŠECHNY KVĚTINY Z ENCYKLOPEDIE ROSTLIN NAJDETE ZDE")

Aloe vera náleží k rodu zastoupenému více než 300 druhy vytrvalých stálezelených rostlin, které se vyznačují dužnatými růžicovitě uspořádanými listy s kožovitým povrchem a menšími trny. Pocházejí ze suchých biotopů Kapverdských ostrovů, Madagaskaru, Arabského poloostrova a Jižní Afriky, kde obývají jak nížiny, tak horské oblasti. Některé z těchto rostlin byly od starověku využívány jako léčivky, existují však i druhy, které jsou jedovaté.

Květenství

Od června až do listopadu, nejčastěji však na konci léta.

Vlastnosti

Z listů aloe vera se lisuje šťáva napomáhající léčbě chronické zácpy, nechutenství a nejrůznějších trávicích problémů. Neméně významný je gel obsažený v pletivech listů, který je využíván jak v lidovém léčitelství, tak ve farmacii. Je prokázáno, že výrazně urychluje léčení nejrůznějších kožních poranění a popálenin a pomáhá i při bodnutí nebo kousnutí hmyzem. Je hojně užíván i v kosmetickém průmyslu. Ostatní, někdy až zázračné vlastnosti, jako je schopnost vyléčit rakovinu nebo AIDS, nebyly vědecky prokázány.

Pěstování

Aloe vera 2 Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Této rostlině nejvíce vyhovuje dobře větrané osluněné stanoviště, ale letní přemisťování do venkovních podmínek bychom měli dělat postupně, aby si zvykala na prudké paprsky. V létě potřebuje vydatnější zálivku a během sezony jednou za 14 dní hnojit běžným tekutým hnojivem pro domácí rostliny nebo speciálním hnojivem pro kaktusy a sukulenty, které aplikujeme vždy po dvou měsících.

Pokud hodláme využívat rostlinu k léčebným účelům, hnojení raději omezme. Aloe velmi dobře snáší řez, brzy znovu obrazí a po odstranění vrcholové růžice se začne větvit.

Přesazujeme ji do substrátu pro kaktusy a sukulenty, který si můžeme přímo zakoupit v doporučeném složení nebo namíchat ze dvou dílů běžného zahradního substrátu a jednoho dílu hrubšího písku či perlitu. Na dně květináče udělejme drenážní vrstvičku z kamínků nebo keramzitu, aby se tam nezdržovala voda.

Zejména během zimního období je tento sukulent náchylný na puklice a další červce, které likvidujeme s pomocí Mospilanu 20 SP nebo PukliStopu.

Množení

Odebíráním vrcholových růžic nebo dceřiných odnoží na přelomu jara a léta. Ty zakořeňují ve vlhkém substrátu pro kaktusy a sukulenty.