Nábytek Jindřicha Halabaly Autor: David Fiala (Atelier Fiala) Autor: David Fiala (Atelier Fiala)

Jindřich Halabala (1903 – 1978) se vyučil v otcově dílně v moravských Koryčanech a následně studoval na odborné škole ve Valašském Meziříčí a u profesora Janáka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po ukončení studií v roce 1928 nastoupil do UP závodů, kde zastával vícero rolí. Kromě vedoucího prodejen odpovídal za skladbu výrobního sortimentu a též nábytek navrhoval. Po dvou letech se stal hlavním architektem a věnoval se též propagaci celé firmy, která neměla ve svém oboru konkurenci. UP závody se staly progresivním podnikem, ať už ve zpracování nábytku a doplňků, tak v kultivovaném způsobu prezentace.

Halabalovy návrhy se opíraly o idey funkcionalismu tak, aby nový styl v bydlení byl praktický, pohodlný a krásný. Navrhoval veškerý sortiment i v dobách kdy se stal náměstkem ředitele celé firmy.

Produkce UP závodů byla tak úspěšná, že firma měla 17 prodejen jen po Československu a nábytek jste mohli vidět téměř v každé druhé domácnosti.

Po roce 1946, kdy byly UP závody znárodněny, avšak věci nabraly jiný směr. V roce 1948 byly k UP připojeny další nábytkářské podniky, přičemž se od nich očekávala masová produkce. Halabala si uvědomil úpadek péče o bytovou kulturu a po marné snaze prosazovat nové návrhy se Halabala zaměřil na výuku a působil jako profesor na vysoké škole v Košicích a později ve Zvolenu.

V současnosti se Halabalův nábytek stává stejně populární jako kdysi, možná ještě více, s puncem starožitnosti. Přestože některým návrhům bude již bezmála 100 let, jsou stále moderní a nadčasové a patří k dlouhodobě vyhledávaným kouskům mezi sběrateli i fanoušky designu.

„V našem restaurátorském ateliéru se nábytek k renovaci od architekta Jindřicha Halabaly objevuje poměrně často,“ říká David Fiala, restaurátor a majitel vlastní restaurátorské firmy Atelier Fiala. „Já se této skutečnosti vůbec nedivím. Vždyť produkce z 20.-30. let Uměleckoprůmyslových závodů Brno byla nadčasová, moderní a s vysokou užitnou hodnotou,“ dodává.

Zdroj: www.atelier-fiala.cz