Přední čeští architekti, designéři, galeristé a režiséři sepsali petici na obranu návrhu nové budovy Národní knihovny (NK) z  dílny Jana Kaplického. Stavějí se v ní proti kritikům stavby, která by mohla vzniknout na pražské Letné. Píše to Mladá fronta Dnes (MfD).

"Jde nám o to, aby ustaly nekompetentní hysterie, které přípravu stavby provázejí," řekl MfD architekt Jan Němeček, který spolu s Michalem Froňkem tvoří designérské duo Olgoj Chorchoj. Z rozdmýchávání emocí viní i prezidenta Václava Klause, který patří ke kritikům Kaplického projektu.Petici podle deníku dále podepsal například držitel Národní ceny za design Jiří Pelcl, bývalý rektor VŠUP Zdeněk Ziegler, reklamní režisér Ivan Zachariáš či galeristka Meda Mládková.Výsledky soutěže na projekt nové budovy NK byly oznámeny počátkem března a vítězný návrh vzbudil mnohé a rozporuplné reakce. Kromě laických názorů se někteří architekti, Česká komora architektů a další odborníci ohrazují proti podmínkám soutěže. Komora podala i protest k Mezinárodní unii architektů (UIA). NK jako vyhlašovatel soutěže však na transparentnosti a regulérnosti soutěže trvá a připomíná, že zástupce UIA soutěž dozoroval. Národní knihovna chce stavbou své druhé budovy řešit zejména prostorové problémy. Projekt má vedle vlády podporu i města Prahy.Přečtěte si podrobný článek, který jsme k tématu publikovali v rubrice Architektura.

Zdroj: -čtk-

Media Online využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.