Hlavní cenu GPA – Národní ceny za architekturu pro rok 2023 získal projekt Sídlo Kloboucké Lesní autorů Jana Macha, Jana Vondráka a Filipa Cerhy. Jako každoročně vítězové hlavní ceny obdrželi velkou modrou kostku, kterou vytvořil Bohumil Eliáš.

Cenu za celoživotní dílo a velkou červenou kostku získala Zdeňka Vydrová. Tuto cenu uděluje Rada Obce architektů, která o ni jednomyslně rozhodla na svém zářijovém zasedání.

Zdeňka Vydrová je autorkou nebo se autorsky podílela na mnoha architektonických návrzích nejrůznějších měřítek a společenského významu. Z mnoha jejích realizací je zajímavé uvést: rekonstrukci pavilonu G na Brněnském výstavišti (1996, spolu s Viktorem a Martinem Rudišem), rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně (2001, spolu s Ivanem Kolečkem), lávku s novým vstupem do areálu Výstaviště (2007) nebo novostavbu Galerie Pakosta v Litomyšli (2008).

V jednotlivých kategoriích byly uděleny tyto ceny:

Kategorie Šetrná stavba

  • Projekt: Revitalizace školy Českobrodská na chytrou, udržitelnou, bezpečnou, provozně energeticky a uhlíkově pozitivní budovu
  • Autoři: Jiří Tencar, Pavel Šulc, Jiří Škopek, Michaela Václavská, Norbert Glejdrua, Marek Machač, Monika Hrubešová, Lucie Roubalová, David Nývlt, Patricia Sičáková, Karolína Vojáčková, Ondřej Kramer, Michal Mazanec, Lukáš Skládal, Vojtěch Pražák, Ondřej Fábry
  • Cena: Malá stříbrná kostka
  • Tuto cenu uděluje Czech Green Building Council (Česká rada pro šetrné budovy) jako odborný partner kategorie Šetrné stavby.

Kategorie Urbanismus

  • Projekt: Lávka v Litomyšli
  • Autoři: Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák, Ladislav Šašek
  • Cena: Malá fialová kostka

Kategorie Krajinářská architektura a zahradní tvorba

  • Projekt: Park na Moravském náměstí v Brně
  • Autoři: Janica Šipulová, Martin Sládek, Klára Zahradníčková
  • Cena: Malá zelená kostka

Kategorie Interiér

  • Projekt: Edukační centrum České filharmonie Rudolfinum Praha
  • Autoři: 0,5 Studio: Pavel Nový, Vít Svoboda, spolupráce: Filip Tóth, Jitka Mácová
  • Cena: Malá žlutá kostka

Kategorie Rekonstrukce

  • Projekt: PLATO Contemporary Art Ostrava
  • Autoři: Robert Konieczny, Michał Lisiński, Dorota Skóra
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Rekonstrukce

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku
  • Autoři: František Koňařík, spolupráce: Jindřich Koska, Milena Nečásková, Tomáš Koňařík, Marek Koňařík, Pavel Siváň, Jan Jiruška, Pavel Dolanský, Petr Vlček, Roman Souček, Jindřich Jirsa, Adéla Hoblíková
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Rekonstrukce

  • Obnova barokní kaple sv. Václava v Praze
  • Autoři: Václav Šuba, Jan Vinař, Filip Chmel
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

  • Projekt: KVIFF.TV Park
  • Autoři: Ondřej Chybík, Michal Kryštof, Kristýna Blažíčková, Ondřej Mundl, Martin Holý, Ondřej Jelínek, Alex Montolio Font
  • Web: KVIFF.TV Park

Kategorie Novostavba 1

  • Projekt: Komunitní bytový dům pro seniory Křenovice
  • Autoři: Adam Koten, Ondrej Palenčar, Štěpán Vašut
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Novostavba 2

  • Projekt: Vinařství Přátelé Pavlova
  • Autoři: Marek Jan Štěpán, Jan Vodička, Martin Kopecký, Dalibor Klusáček, Jan Martínek, Alena Dvořáčková
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Novostavba 3

  • Projekt: Základna technických služeb v Praze-Lysolajích
  • Autoři: Vojtěch Kaas, Jan Kalivoda
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Novostavba 4

  • Projekt: Bytový dům Bratislavská 51
  • Autoři: Roman Gale, Radek Pasterný, David Bureš
  • Cena: Malá modrá kostka

Kategorie Rodinný dům

V této kategorii letos cena udělena nebyla.

O GPA - Národní cenu za architekturu 2023 se v letošním jubilejním 30. ročníku ucházelo 275 projektů. Porota měla náročný úkol už při výběru 50 projektů, které postoupily do finále. Po zhlédnutí staveb v samotném terénu a po prezentacích autorů v rámci Grand Prix Architektů Festivalu by Grohe se členové poroty jednomyslně rozhodli udělit více cen než obvykle a také udělit X čestných uznání.

Čestná uznání

1. Čestné uznání v kategorii Interiér

  • Projekt: Poliklinika Lesná
  • Autoři: David Kudla, Oldřich Fikejs

2. Čestné uznání v kategorii Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

  • Projekt: TEA HOUSE PAVILION
  • Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková, Alexandra Májska, studentští spoluautoři: Maria Pawlova, Katarzyna Oowczarska, Julia Kurni, Aleksandra Gospodarek, Aliskja Losi, Jan Chmurski, Maciej Kuratzyk, Michał Teodorczyk

3. Čestné uznání v kategorii Urbanismus

  • Projekt: Rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči
  • Autoři: Atelier RAW, Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Petr Mutina
  • Autor Kašny prstence H3T architekti s. r. o.
  • Spolupráce: Radka Matulová, Jiří Matula, Eva Wagnerová

4. Čestné uznání v kategorii Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

  • Projekt: Expozice ve Věži smrti
  • Autoři: Tereza Kabelková, Jiří Kabelka, Jakub Jareš (historik)

5. Čestné uznání v kategorii Rekonstrukce

  • Projekt: Kocanda Kravsko II Sádrovna + Třídírna
  • Autoři: Barbora Hora, Jan Hora, Jan Veisser, Maroš Drobňák
  • Klára Jordánová - krajinné úpravy

6. Čestné uznání v kategorii Rekonstrukce

  • Projekt: Stodola v Pošumaví
  • Autoři: Jan Holub, Tomáš Hanus

7. Čestné uznání v kategorii Rekonstrukce

  • Projekt: Gočárova galerie
  • Autoři: Petr Všetečka, Robert Václavík, Karel Menšík, Tereza Novotná

8. Čestné uznání v kategorii Rekonstrukce

  • Projekt: Školka Montessori v Jablonci nad Nisou
  • Autoři: Jan Mach, Jan Vondrák, Pavlína Müllerová

9. Čestné uznání v kategorii Urbanismus

  • Projekt: Rekonstrukce a dostavba náměstí ve Vacově
  • Autoři: Zbyněk Skala

10. Čestné uznání v kategorii Krajinářská architektura

  • Projekt: Volnočasový areál Jammertal v parku Folimanka
  • Autoři: LOXIA a.s. - Jana Mastíková

11. Čestné uznání v kategorii Interiér

  • Projekt: Přeměna zámeckých pivovarských prostor na bazén a spa
  • Autoři: Barbora Škorpilova, Aleš Marek, Jan Šulcek

12. Čestné uznání v kategorii Rekonstrukce

  • Projekt: Rekonstrukce a přístavba ZŠ Dobřichovice
  • Autoři: Oldřich Hájek, Pavel Lesenský, Olga Kostřížová, Jakub Koníř

13. Čestné uznání v kategorii Krajinářská architektura

  • Projekt: Vohančice - Komplex protierozních opatření a krajinářských úprav
  • Autoři: Jana Janíková, Denisa Hrubanová

14. Čestné uznání v kategorii Interiér

  • Projekt Revitalizace kostela Českobratrské církve evangelické na Smíchově
  • Autoři: Miroslav Cikán, Pavla Melková

Předseda Obce architektů Oleg Haman k XXX. ročníku GPA – Národní ceny za architekturu uvedl: „Jsme rádi, že se nám podařilo v jubilejním 30. ročníku mít vynikající porotu, která pečlivě vybírala a ukázala na zajímavé projekty, které se zde realizují, a staly se tak zrcadlem okolního světa k naší tvorbě, architektuře, kterou tu vytváříme.”

Grand Prix Architektů pořádá Obec architektů, a. s., již od roku 1993, porota je každoročně pětičlenná, kdy 4 porotci jsou vždy zahraniční a jeden je z České republiky.

V letošním jubilejním XXX. ročníku porota zasedala v tomto složení:

Předsedkyně poroty: Amanda Levete - Velká Británie

Ostatní členové: Irakli Eristavi - Slovensko, Thorbjörn Andersson - Švédsko, Balázs Bognár - Japonsko, Petr Štefek - Česká republika

Na všechny projekty ročníku 2023 se můžete podívat zde.

Zdroj: Dům a Zahrada, Grand Prix Architektů