Když si rodina s dětmi po delším pátrání našla v jedné pražské vile bydlení odpovídající velikosti, chtěla se nastěhovat co nejdříve. Nakonec to nebylo tak rychlé, od začátku projekčních prací k pořízení fotografií hotového interiéru utekly asi dva roky. Ale vyplatilo se.

Krása má mnoho podob. Co byste řekli dalšímu elegantnímu interiéru?

Zdroj: Youtube

Změna plánu

Původně se měly upravovat koupelny a ložnice, jenže na menší změny se začaly nabalovat další. „Když bylo jasné, že se bude měnit například příčka, dávalo smysl odstranit i podhled, pořídit nové osvětlení, domyslet truhlářské prvky na míru a podobně,“ vysvětluje Veronika Kommová, která s Martinem Ptáčníkem (oba architektonické studio Collarch) proměnu navrhovali. Mnoho věcí vznikalo za pochodu i kvůli tomu, že k původní podobě bytu nebyly příliš podrobné podklady.

Všechno má svůj důvod

Investor nechtěl minimalistické bydlení, dal přednost stylovému řešení, jež současně nabídlo zázemí pro umělecké a starožitné předměty, které může průběžně doplňovat. Prostorný byt má tři ložnice, hostinský pokoj, velkorysý obývák s kuchyní a dvě zimní zahrady (jedna slouží jako jídelna, druhá jako pracovna).

Změna neprobíhala bezhlavě, klient chtěl zachovat maximum původních prvků. Zůstaly dubové parkety, jež byly v dobrém stavu, kdežto novodobé mahagonové v původní ložnici spojené s koupelnou se měnily za dubové, případně dlažbu. Zachovaly se rovněž interiérové dveře stejně jako vestavěné skříně v chodbě, oboje s dubovou dýhou. Právě tato dřevina předurčila další vestavěný nábytek. Volně stojící kusy si řešil investor.

Interiér roku
Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Vítězové osmého ročníku soutěže budou vyhlášeni na mezinárodním kongresu o bydlení Living forum, který proběhne 16. května 2023 v pražském DOXu. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky DŮM & ZAHRADA jsou mediálním partnerem soutěže.

Chvála umění

Centrem bytu je obývací pokoj zařízený ve stylu prvorepublikového salonu. Z mnoha zajímavostí zmiňme originální krb, který se stal dalším uměleckým dílem. Sochař Vojtěch Trocha ho ozvláštnil stylizovanými trámy, jež se od ohniště rozbíhají na stěny. A kresby na stropě maloval přímo na místě grafik Vojtěch Hrubant. Oba pánové "mají na svědomí" rovněž velezajímavé ocelové dveře vedoucí z hlavní obytné místnosti do vstupní haly. Směrem do oýváku je dekoruje lept, z druhé strany nesou jeden z obrazů.

Zajímají vás další detaily? Třeba proč grafik pokreslil strop? A čím? Jak vznikaly stylizované trámy krbu, z čeho jsou vyrobené? Má betonová lavice v hale nějakou speciální úpravu, když se tak krásně leskne? A je složité nechat zářit kámen v koupelně, který díky podsvícení evokuje slunce? To vše a mnohem více se dozvíte v dubnovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 16. března.

Zdroj: DŮM & ZAHRADA, Collarch