Hunzové obývají několik málo oblastí, jako je Hunza nebo Nagar v pákistánských horách. Tato jazykově a donedávna i geograficky izolovaná skupina byla, stejně jako jiné domorodé národy, předmětem zájmu celé řady vědeckých studií již v minulém století. A to i kvůli jejich údajné dlouhověkosti a pevnému zdraví.

Jak vypadá typická strava Hunzů, se dozvíte v cestovním vlogu:

Zdroj: Youtube

Dlouhověcí Hunzové: pravda, nebo mýtus?

V České republice je průměrná délka života 81 let u žen a 76 roků u mužů. Tato čísla nás sice řadí k zemím, kde se lidé dožívají spíše vysokého věku, ovšem v porovnání s asijským etnikem, jehož příslušníci se podle některých zdrojů dožívají i 140 let, jsme pěkná ořezávátka. Nebo ne?

Důvodem údajné dlouhověkosti Hunzů je prý zdravý horský vzduch, čistá a divoká příroda a rostlinná střídmá strava. Pravda je však někde trochu jinde. Dle provedených studií se Hunzové dožívají zhruba 50 let, což odpovídá průměru i ostatních obyvatel žijících v Pákistánu.

Navíc skupinu v posledních dekádách dostihly civilizační nemoci typu zácpy nebo cévních chorob. V důsledku zvýšeného zájmu o Hunzy a přílivu turistů, při kterém se k domorodcům dostaly negativní výdobytky moderního světa, jako jsou drogy a cigarety, postupně vyhasnul mýtus o bájné dlouhověkosti a odolnosti Hunzů.

Rostlinná strava a střídmost

Přestože mýtus je již nějakou dobu vyvrácen, přece jen se od Hunzů můžeme v lecčem inspirovat. Typická je pro ně střídmá a rostlinná strava, která se skládá zejména z ovoce, zeleniny, obilovin a sýra.

Pro letní měsíce jsou typickou stravou kousky lokálního ovoce a zeleniny. Zato v zimě byly primárním zdrojem obživy sušené meruňky, jejichž konzumace se často dávala do souvislosti se zmíněnou dlouhověkostí Hunzů. Podobně jako v případě jiných etnických skupin je i pro tyto asijské obyvatele typický půst.

Není to sice zaručený recept k dosažení dlouhověkosti, ale přesto může být střídmý život Hunzů propojený s přírodou inspirací pro každého z nás.

Zdroje: ejecs.org, poznatsvet.cz