Barové pulty jsou velmi praktické a hodí se téměř do jakéhokoliv prostoru. Speciálně v bytech nebo domech, kde je kuchyňský kout součástí jídelny a obývacího pokoje, mohou mít barové pulty své místo. Kuchyně není oddělená zdí, a vzniká tak větší společný prostor. Barový pult (někdy i s ostrůvkem) mívá funkci kuchyně (lze na něj odkládat věci při vaření, v případě propojení pultu s ostrůvkem zde bývá často umístěna varná deska či dřez), ale i obývací a relaxační zóny (hosté či ostatní členové rodiny u něj mohou posedět a zároveň si mohou povídat s tím, kdo v kuchyni vaří či připravuje pohoštění).

barovy pult Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Jak si vybrat správně barový pult?

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, vybrat si pult tak, aby se hodil do vaší kuchyně, není tak jednoduché. Je potřeba, aby pult měl rozměry vhodné do daného interiéru a také aby se do něj designově hodil. Rovněž je potřeba vybrat k němu vhodné židle.

Barový pult by měl mít výšku mezi 90-120 cm a židličky k němu byste měli volit v rozmezí 60-80 cm. Ideální je, pokud si můžete celou sadu dohromady postavit a vyzkoušet, posedět si na židlích a zjistit si jejich pohodlí. To je důležité obecně, ale zejména v případě, pokud plánujete, že u baru budete i stolovat. Pak je důležité vybrat i tvar židle. Měly by samozřejmě odpovídat designu místnosti, ale je velmi důležité, aby se vám na nich dobře sedělo. Některé židle mají příliš malé sedačky, nebo zvednuté okraje (což například u plastových nebo kovových není příliš pohodlné). Sedačka by měla mít v průměru alespoň 45 cm, a samozřejmě pokud bude mít opěrátko, bude to výhoda.

barovy pult Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Kam barový pult umístit?

V menších kuchyních bývají bary napojené na kuchyňskou linku, často do pravého úhlu jako její pokračování, protože tak mohou zvětšit pracovní plochu linky. V opravdu malých kuchyňkách často nahrazují jídelní stůl. Ve velkých kuchyních propojených s obývacím pokojem stojí barové pulty často uprostřed místnosti. Z jejich druhé strany na ně bývá často napojen kuchyňský ostrůvek s pracovní plochou a nezřídka jsou pod barem umístěny i úložné prostory.

Malé shrnutí na závěr...

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody barového pultu? Opravdu je dobré si ho pořídit, nebo je to jen zbytečnost zabírající prostor v bytě?

barovy pult Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Výhody: Barový pult je skvělé řešení pro úsporu místa, nabízí možnost stolování na malém prostoru, řeší částečně situaci s úložnými prostory a zvětšuje pracovní plochu kuchyně. Je estetickým doplňkem, u kterého se mohou přátelé v bytě setkávat při rychlém posezení u snídaně, kávy či skleničky.

Nevýhody: Časté a dlouhé vysedávání u pultu není úplně zdravé pro vaše záda a ani to není nijak pohodlné. Také neustálé vylézání a slézání ze židle není moc příjemné. Kromě toho barový pult nenabízí zpravidla tolik prostoru, kolik by člověk kolem sebe normálně u stolování potřeboval.

Pokud tedy máte malou kuchyň, kde pult může být náhradou za jídelní stůl, je to určitě skvělá volba. Pokud je vaše kuchyně velká a barový pult bude sloužit jako občasné posezení, součást pracovní plochy a designový doplněk, není k tomu co dodat a přejeme vám šťastnou ruku při výběru toho pravého.