Každá barva v člověku vyvolává určité emoce. Většina lidí se při jejich výběru řídí vlastním vkusem, ale možná není na škodu se zamyslet nad barvami v interiéru i z trochu jiného pohledu. Kuchyně by měla působit vřele, útulně, klidně a všichni předpokládají, že jim v ní bude chutnat. Pokud opravdu chcete, aby všechna zmíněná kritéria splňovala, můžete to podpořit barvou. Vyhnout byste se měli zelené a modré barvě, ideální jsou naopak hřejivé barvy, jako žlutá nebo červená. Proč?

Chuti k jídlu nepřeje modrá a zelená

Modrá barva je sice barvou harmonie a klidu, ale v kuchyni tlumí chuť k jídlu. Pozor byste si měli dát hlavně na kombinaci studených odstínů s nerezem, která chladný dojem ještě znásobí. Pokud však máte velký apetit a chcete shodit nějaké to kilo dolů, v jídelně si ji dopřejte ve větší míře.

Se zelenou barvou je to trochu složitější. Existují odstíny, které v kuchyni vůbec nevadí, a naopak evokují přírodní atmosféru i pocit čistoty, ale i takové, které mohou působit, jako byste navštívili ordinaci. Proto buďte s výběrem zelené opatrní. Trendy je například šalvějový nebo lahvově zelený odstín. Skvěle navíc ladí s přírodním dřevem a bílou barvou. S takovou kombinací se nemusíte bát přešlapu.

Zdroj: Youtube

S červenou a oranžovou nešlápnete vedle

Naopak v kuchyni v ohnivých barvách se budou strávníci cítit skvěle. Tyto odstíny mají totiž dar povzbuzovat chuť k jídlu. Za hvězdnou barvu v kuchyni se považuje oranžová. Povzbuzuje chuť k jídlu, ale také nás svádí ke komunikaci, která je třeba u společné večeře žádoucí. Pokud pro vás ale typická oranžová není to pravé ořechové, můžete zvolit jakýkoliv její odstín. Moderní je například tmavší terakotová barva.

S červenou zacházejte trošku opatrněji, vyhněte se křiklavým či tmavým odstínům a její agresivitu zmírněte bílou barvou a světlými doplňky. Když je červené v interiéru moc, může mít totiž dráždivý efekt. V menší míře ale příjemně povzbuzuje chuť k jídlu. Dobře se s červenou snoubí doplňky v béžové, šedé nebo bílé barvě. Hezká je také kombinace s nerezem.

Do kuchyně se hodí i žlutá barva. Ta dokáže pocitově celou místnost příjemně proteplit, navíc vytváří pozitivní atmosféru. Tato barva hezky vynikne s přírodními odstíny. Zapomeňte však na křiklavé tóny a držte se spíše u zdi s teplejšími odstíny.

Nestárnoucí bílá kuchyně

V případě, že tyto barvy nemáte v oblibě, nic nepokazíte, když ve své kuchyni dáte přednost klasické bílé. Velkou výhodou bílé barvy je, že ji lze kombinovat v podstatě se všemi ostatními barvami. Navozuje pocit čistoty a prostoru. Barevnost kuchyni můžete dodat pomocí kuchyňského textilu a jiných doplňků.

Zdroj: living.cz, atan.cz, bydletsnadno.cz