Každý venkovní bazén je důležité zazimovat před příchodem prvních mrazíků. Chybou je nejen pozdější, ale dokonce i předčasné zazimování. Neřídíme se přitom výlučně počasím, ale hlavně teplotou vody v bazénu.

Pokud jde o nadzemní bazén, stačí vypustit vodu a schovat ho. Trochu víc práce nám dá ale bazén zapuštěný. K jeho zazimování přistoupíme tehdy, když se ustálí teplota vody na 10 až 12 °C. Pokud by byla teplejší, docházelo by k rychlejšímu množení mikroorganizmů, řas a plísní. V každém případě je nutné vodu ošetřit speciálními, pomalu rozpustnými prostředky na zazimování, jejichž úlohou je zamezit vzniku řas. Zároveň udržují stabilní kyselost vody, a tak snižují možnost vytváření usazenin vápníku nebo minerálních zákalů. Pokud v průběhu zimy na delší dobu v bazénu roztaje led a voda se začne kazit, je potřeba chlorizaci zopakovat.

Co s vodou?

Před zimním obdobím je důležité hladinu vody v bazénu snížit natolik, aby případný plovoucí led nerozbil technické vybavení (skimery, trysky, protiproud, světla a další). U zapuštěných bazénů je možné ponechat v nich velkou část vody celou zimu. Tlaky zamrznuté zeminy a ledu v bazénu se tak mohou vzájemně kompenzovat a nedojde k prasknutí a zhroucení stěn bazénu. U křehčích plastových bazénů a bazénů s keramickými obklady je lepší vypustit všechnu vodu.

U systému, který to dovoluje, odmontujeme filtr, čerpadlo a žebřík. U stabilních filtrací odpustíme vodu minimálně 20 cm pod nejníže uložené odtoky, trysky anebo pod ústí protiproudu. Během zimy nesmí hladina dosahovat jejich úrovně, především během dlouhodobých dešťů nebo při prudkém tání je potřeba hladinu občas zkontrolovat a případně odpustit. Důležité je také odvodnění všech vodních rozvodů, které by mohla zamrznutá voda Univerzální plachta - ideální řešení celoročního zakrývání zapuštěného bazénu.roztrhat. U bazénů s fólií, tzv. linery, se vypouštějí přibližně 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný na napnutí fólie, a zůstala přitom dostatečná rezerva na dešťovou vodu. Nakonec se bazén zakryje neprůhlednou zimní plachtou z husté síťoviny, která zabrání napadání nečistot a zároveň bude bránit množení bakterií a řas.

Dobře provedená odstávka je zárukou dlouhé životnosti venkovního bazénu. Každý typ si vyžaduje jiný přístup. Pokud bychom si tedy nevěděli s odstávkou rady, není problém zavolat si odborníka z bazénové firmy, který nám jednou nebo dvakrát předvede, jak na to.

Zazimování bazénu v sedmi krocích

Krok 1: Důkladně vyluxujeme dno a stěny. Pískové filtry důkladně propereme. Krok 2: Odpustíme vodu. U plastových bazénů a bazénů s keramickým obkladem je lepší vypustit všechnu vodu. Naopak u bazénů s fólií upustíme cca 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný k napnutí fólie. Krok 3: Do vody aplikujeme zazimovací roztok (směs kvarterných amoniových solí), který je určený ke konzervaci vody v zimním období. Krok 4: Vypneme centrální vypínač. Pokud žijeme na území, kde mrazy často klesají pod -15 °C, je bezpečnější motor a čerpadlo odpojit a uskladnit je na teplém a suchém místě. Krok 5: Speciální plováky úhlopříčně rozložíme na hladině. Ty zabrání poškození stěn bazénu důsledkem rozpínajícího se ledu. Méně estetické, ale bezplatné řešení jsou prázdné plastové pet lahve. Krok 6: Pokud máme před bazénem jakýkoliv navíjecí systém zakrytí (plachtu, roletu), je nejlepší ho přes zimu odmontovat a uschovat anebo aspoň skrýt. Lamelová roleta není vůbec vhodná pro zimní zakrytí bazénu. Do vnitřních lamel může vniknout voda, která je může potrhat. Krok 7: Přes bazén je nejlepší natáhnout zimní plachtu.

-td-

s využitím materiálů firmy Desjoyaux Foto: Desjoyaux