Autor: archiv Hlavně pravidelně

V první řadě záleží na kvalitní filtraci a důkladném vysátí nečistot ze dna a stěn bazénu. Zapomenout nesmíme ani na chemickou údržbu za pomoci tzv. bazénové chemie, kterou je třeba provádět celou sezónu, jinak byste mohli mít namísto čisté vody zelený močál. Vyplatí se používat přípravky doporučené prodejcem bazénu, nebo ověřené - značkové. Ty jsou hygienicky a zdravotně testované, a jsou tedy nejen účinné, ale i absolutně neškodné. Neznámým a neověřeným výrobkům se vyplatí vyhýbat, mohly by způsobit kožní alergie, podráždění sliznice nebo dokonce zdravotní problémy trvalejšího charakteru.

Čím bazén správně a bezpečně ošetřovat? Autor: archiv

  • jedenkrát týdně se během celé koupací sezóny měří hodnoty pH pomocí kapkového testru (správná hodnota pH je 7,2)
  • odchylky od správné hodnoty pH se upravují pomocí přípravku, který už v názvu obsahuje označení „pH plus“ nebo „pH minus“
  • pro pravidelnou údržbu bazénové vody poslouží chlórové tablety, které se postupně rozpouštějí a do vody postupně doplňují chlór (obsah chlóru ve vodě by měl být 0,3 až 1 mg/l)
  • Autor: archiv pravidelně se vyplatí do vody přidávat šokový přípravek (Šokchlór, Chlór šok a tak podobně), který zničí zárodky rostlinných i živočišných bakterií
  • vodu je třeba několikrát denně filtrovat

Když se voda zakalí S tímto problémem se setkáváme především po zimě a v průběhu léta. Účinně tento problém lze vyřešit rozjasňujícím přípravkem. Případně vodu filtrovat, dokud není opět jasná.

Z bazénu brčálovník Zelená voda, problém, který obvykle nastává, když se zanedbá pravidelná preventivní údržba. Řešit se dá šokovou chlorizací v kombinaci s přípravkem proti řasám. Je-li voda zelená přespříliš, je vhodné použít přípravek, tzv. Autor: archiv flokulant, který řasy vysráží, a ty pak ve větších kusech spadnou na dno bazénu. Tyto nečistoty je pak následně třeba ze dna bazénu vysát.

Když selže chemie... Chemické přípravky mohou selhat u bazénů s nekvalitní filtrací. V takovém případě není jiná možnost, než vypustit vodu, bazén vyčistit a znovu napustit.

Sůl nad zlato... ...dalo by se říci i u čištění bazénové vody. Obyčejná kuchyňská sůl může být i zde nápomocná. Stačí bazén řádně osolit. Jednoduchý přístroj na elektrolýzu soli, který už několik let bazenáři ve své nabídce mají, dokáže úplně nahradit chlór. Voda pak není cítit chlórem. Oči a sliznice v takto ošetřované vodě nejsou podrážděny a není potřeba bát se alergické reakce. Mimo to má „osolená“ voda antiseptické účinky.

Kvalitní filtrace = kvalitní základ Čistota vody záleží také na mechanické ochraně, v první řadě na filtraci. Na trhu se vyskytuje několik technologií a filtračních metod. Při výběru vhodné filtrace je rozhodující objem vody a místní podmínky. Všeobecně lze uvést, že by filtrační jednotka měla Autor: archiv zvládnout přefiltrovat celý objem bazénu za cca 6 – 8 hodin, u hodně využívaných bazénů a při vysokých teplotách vzduchu dokonce za 3 – 4 hodiny.

Pod střechu Dobré je vodní hladinu bazénu chránit před spadem nečistot ze vzduchu a okolí jeho zastřešením - zakrytím. Způsobů, jak na to, je opět řada – posuvné zastřešení nízké nebo průchozí, přenosné fóliové zastřešení, krycí plachty, lamelové rolety - záleží jen na nás, jakou variantu zvolíme. V každém případě zastřešení – zakrytí zabrání znečištění vodní hladiny například spadaným listím, úniku tepla a v případě zastřešení je zabezpečena i delší koupací sezóna.

-td- ve spolupráci se společností Desjoyaux Foto: http://www.profimedia.cz/, Desjoyaux