V kategorii rodinné domy se architektonicky a energeticky výjimečnou stavbou v ČR a SR stal rodinný dům ve Vonoklasech (Středočeský kraj). Mezi bytovými domy porota vyhodnotila jako vítěze stavbu energeticky pasivní vily Pod Altánem v Praze-Strašnicích. Nejlepší česko-slovenskou energeticky efektivní nebytovou stavbou byla vybrána pasivní administrativní budova Otazník v Ostravě a za nejúspěšnější počin v kategorii rekonstrukce porota vyhlásila rekonstrukci národní kulturní památky Gynekologicko-porodnického centra nemocnice KOCH v Bratislavě.

Napříč kategoriemi byla z přihlášených vyhodnocena také nejlepší česko-slovenská dřevostavba, kterou se stal nízkoenergetický víkendový dům v Nosicích (Trenčínský kraj). Ze 17 finálových studentských projektů byli vybráni tři vítězové – projekt s názvem Ekologické bydlení v Jundrově pod Holednou od studentky Fakulty architektury VUT Brno Evy Staffové a dva projekty studentů Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě - Isover MultiComfort House od Eriky Hrivíkové a Ekocentrum Hrubý Šúr od Jaroslava Leckého.

Ojedinělé srovnání českých a slovenských staveb

Do prvního ročníku soutěže Building Efficiency Awards (BEFFA) se od 14. března, kdy byla soutěž vyhlášena, do 31. července 2012 přihlásilo celkem 141 staveb a 24 studentských projektů z České a Slovenské republiky. Z nich odborná porota na konci srpna vyhodnotila a vybrala 26 staveb vítězů regionálních kol (17 staveb z Česka a 9 ze Slovenska) a 17 studentských projektů, které se utkaly v česko-slovenském finále.

„Z hlediska počtu zúčastněných staveb i jejich kvality se Building Efficiency Awards již ve svém prvním ročníku zařadila mezi vůbec nejúspěšnější soutěže v Česku a na Slovensku a řadu již zavedených obdobných podniků dokonce předčila. A to nemluvím o zcela ojedinělém srovnání mezi ČR a SR,“ říká zástupce generálního partnera soutěže skupiny Saint-Gobain Libor Urbášek z divize Isover.

Více informací o soutěži a vítěze regionálních kol v Česku a na Slovensku najdete na www.beffa.eu.