Některá psí plemena byla vyšlechtěna přímo pro běhání. Jsou jimi například husky nebo chrt. Naopak jsou ale i psi, jako mops nebo buldoček, kteří běh na delší vzdálenosti nezvládají, protože se velmi rychle přehřejí. Pokud chcete běhat větší dálky v terénu, tato plemena pro vás budou nejvhodnější:

1. Sibiřský husky

Husky se proslavil jako tahoun psích spřežení. Je to pes s dobrodružnou povahou, velmi inteligentní a mírumilovný. Miluje zimu a sníh, protože ho před chladem chrání dvojitá srst. Husky je pracovité a aktivní plemeno vyžadující pravidelný pohyb, nejlépe každý den.

2. Dalmatin

Dalmatin se proslavil ve filmu 101 dalmatinů, ovšem jeho láskyplná povaha je známá už desítky let. Je to chytrý pes oddaný své rodině, který byl vyšlechtěn v Anglii. Dalmatin doprovázel koňské povozy a uvolňoval cestu, musel proto zvládnout i dlouhé cesty a zároveň musel poslouchat na slovo. Pokud hledáte horlivého a oddaného psa pro běhání, dalmatin je vhodná volba.

3. Výmarský ohař

Výmarský ohař je robustní, statný lovecký pes německého původu. Přezdívá se mu také „šedý duch” pro jeho zbarvení srsti. Je velmi inteligentní a temperamentní. Potřebuje hodně fyzických aktivit a duševní stimulaci. Právě tyto vlastnosti z něj dělají vynikajícího běžeckého partnera.

4. Jack Russell teriér

Jack Russell je plný energie a inteligence. Když zrovna neběhá ani neskáče, je okouzlující a laskavý. Je to také lovec, takže si vyšetřete i nějaký čas na trénink, aby běhal s vámi a neměl tendenci odbíhat za kořistí. Jack Russell dokáže být tvrdohlavý, a proto ho nedoporučujeme pro prvomajitele. Na běh se ovšem skvěle hodí.

5. Border kolie

Border kolie patří mezi nejinteligentnější psí plemena. Využívala se v Anglii a Skotsku k nejrůznějším účelům, ale nejvíce se proslavila jako pastevecký pes. Dnes je využívána jako společenský pes s neomezenou energií, který je vhodný pro agility, frisbee a v neposlední řadě také pro běh.

Zdroj: ireceptar.cz, dogg.cz