Při přepravě zvířat je důležité dbát na dodržování pravidel silničního provozu, ale také na jejich pohodlí. Rozhodně není ideální nechat zvíře v autě zcela na volno, ostatně za to hrozí i pokuta. Jak tedy při převozu zvířat v autě neohrozit sebe ani čtyřnohé společníky? „Abychom dojeli všichni bezpečně, máme pro mazlíčky k dispozici celou řadu produktů. Lze využít přepravku, klec nebo také popruhy,“ vyjmenovává Patrika Březinová.

Popruhy

Použití popruhu je snadné, jeden jeho konec je kompatibilní se zámkem bezpečnostního pásu a ten druhý připnete na postroj na zvířeti. Nebo je tu varianta přímo kompletního setu i s postrojem.

Pes v autě Autor: PetCenter Autor: PetCenter

Malá plemena můžeme umístit do přepravního boxu na zadních sedačkách, který upevníme tříbodovým pásem. Zde je důležité vybírat kvalitní přepravky, které v případě autonehody vašeho mazlíčka udrží. „Pokud jsme majiteli větších plemen, je vhodné přemýšlet nad přepravou v zavazadlovém prostoru automobilu,“ upozorňuje Březinová.

Do zavazadlového prostoru se v tom případě vyplatí pořídit oddělovací mříž, která pejska oddělí od kufrů.

Přepravky

U přepravního boxu je klíčová jeho velikost. Zvíře musí být schopno se v něm pohodlně otočit a postavit. Šířka by měla být dvojnásobkem šířky psa, výška by měla odpovídat celkové výšce psa. Samozřejmě musíme myslet na to, aby se přepravka zároveň vešla do kufru auta.

Pes v autě Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Ať už je zvíře v kleci, nebo v přepravce, je vždy vhodné myslet na podložku, která bude snadno omyvatelná, ale zároveň pohodlná. Vhodný může být třeba pelíšek z nepropustného materiálu.

Pokud vyrazíme na cestu v teplé dny, je vhodné ji podniknout v ranních hodinách, nebo naopak večer, kdy teploty nejsou tak extrémní. „V nejteplejších dnech můžeme pejskům nabídnout chladicí podložku, kterou položíme pouze na část plochy, kam si zvíře může lehnout; tím mu zajistíme možnost volby. Případně existují i hračky, které lze naplnit vodou, kterou necháme posléze zmrznout. Pejsek, který si s touto hračkou hraje, se tím nejen zabaví, ale zároveň si tím snižuje tělesnou teplotu,“ radí Březinová.