I přes dostupnost betonu na trhu existují situace, kdy má smysl vyrobit si vlastní betonovou směs doma. Zejména tehdy, když minimální množství dostupné při dodávce z betonárky převyšuje naše potřeby.

Jak se vyrábí beton B 20?

Beton se skládá z cementu, jemného kameniva (písku) a hrubého kameniva (štěrku) a vody. K přípravě moderní kvalitní betonové směsi B 20 jsou však ještě zapotřebí příměsi. Důležité je také pořadí, v jakém jsou složky dávkovány.

Příprava betonové směsi:

Zdroj: Youtube

Postup a míchání

Nejprve nasypeme kamenivo (písek a štěrk). Poté se přidá polovina vody a přidá se cement. Pokud používáme plastifikační příměs, rozpustíme ji ve zbývající vodě a přidáváme ji postupně, dokud nedosáhneme správné konzistence. Čím méně vody se přidá, tím pevnější bude struktura. Míchejte, dokud nevznikne homogenní směs – 2 až 5 minut.

Jaký cement pro beton B 20?

Pro domácí použití bude pro většinu aplikací vhodný základní cement CEM I 32,5 R. Ekologičtější cementy jsou CEM II/A-V a CEM II/B-V, protože v jejich složení je část slínku nahrazena odpadním popílkem (zdravotně nezávadným).

Pozor na teploty

Tyto cementy tuhnou déle než základní cement, proto je výhodné je používat v horkém počasí a pro masivnější prvky. Do skupiny cementů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a zároveň zdravotně nezávadnější, patří CEM II/A-S a CEM II/B-S obsahující metalurgickou strusku. Jejich tuhnutí trvá velmi dlouho, a proto vyžadují delší údržbu. Neměly by se používat při nízkých teplotách vzduchu.

Jaké kamenivo do betonu B 20?

Do betonu lze použít říční nebo lomový písek. Říční písek je vhodnější vzhledem k čistotě suroviny. Těžební písek, zejména ten z malých lomů, může být kontaminován jílem. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, zkontrolujte si na vlastní prsty, zda neobsahuje příměsi jílu - v takovém případě bude mastný a lepkavý.

Vhodné frakce štěrku

Pro většinu domácích aplikací bude vhodným hrubým kamenivem štěrk. Obvykle jsou k dispozici dva druhy: 0/16 (který obsahuje i písek) a 2/16. Lepší variantou je použít štěrk 2/16 a směs si doplnit pískem sám.

Drcené kamenivo

Pro dosažení mrazuvzdorného betonu je nezbytné použít drcené kamenivo. Bohužel to znamená výrazné zvýšení nákladů na materiál. Vyplatí se však pro něj rozhodnout, pokud nebude betonová vnější konstrukce ničím dotvářena.

Vápno ne!

Upozorňujeme, že do betonu se nesmí používat vápno. Lze ho použít na omítky nebo zdicí maltu, ale ne na konstrukční beton!  

Záleží na tvrdosti vody

Nejjednodušším řešením je použití studené vody z vodovodu - vždy bude splňovat požadavky. Rizikové je použití vody z vlastní studny. Pokud je tvrdá (obsahuje vápník), nepříznivě mění parametry betonu.

Přísady do betonu

Nejoblíbenější jsou ty, které snižují množství potřebné vody, a provzdušňovací příměsi. Použití příměsí snižujících množství vody je téměř vždy vhodné. Umožňuje dosáhnout vyšší pevnosti betonu při zachování požadované zpracovatelnosti (konzistence).

Vhodné plastifikátory

K dispozici jsou komerční plastifikátory (plastifikační příměsi), které umožňují snížení množství vody o více než 5 %, a super plastifikátory (zkapalňující příměsi), které umožňují snížení množství vody o více než 12 %.

Provzdušňující příměsi

Použití provzdušňujících příměsí je mnohem obtížnější a vyžaduje značné zkušenosti s přípravou betonových směsí. Při jejich správném použití se do betonu dostávají vzduchové bubliny dostatečně malých rozměrů a rovnoměrného rozložení, které zajišťují mrazuvzdornost betonu. Provzdušňovací příměsi nezaměňujte s protimrazovými přísadami.

Zdroj: mct.cz, civilengineeringweb.com