Vyvrací to mnohaletou představu, že se tato kašovitá hmota namíchaná z přírodních surovin hodí předtím, než ztuhne, maximálně tak do základů staveb. Případně na podlahy či stěny technických místností. Tam všude využívá kvalit, které oceňovali už starověcí stavitelé, tedy tvrdosti a dlouhé životnosti.

Takzvaný prostý beton bez výztuh odolává i nadměrnému tlaku, zpevněný pletivem či železnou armaturou se navíc stává přeborníkem v tahu. Na betonu oceňujeme i fakt, že jde o materiál nehořlavý a neobsahuje žádné toxické látky. Je voděodolný, UV stabilní a nemění ani po čase svůj vzhled. A pokud je ošetřený hybridním napouštědlem, proniká impregnace nejen do jeho masy, ale vytváří též ochranný film na povrchu. Ani časem se z něj tak neuvolňuje cement či prach. Současně je odolný vůči slabším kyselinám – nevadí mu rozlité červené víno, ocet ani citron.

Buďme konkrétní

Nenápadná šedivá masa ví dobře, kdy a jak vyniknout. To si uvědomují jak příznivci minimalismu, tak fanoušci industriálního stylu. Ostatně právě na tom je založená myšlenka betonových podhledů, betonové stěrky, či vliesových tapet, které tentýž materiál napodobují odstínem a strukturou povrchu. Moderní betony mohou být matné i lesklé, vykartáčované či vybroušené do hladka. Jakož i tradičně betonově drsné s charakteristickými surovými póry. Pak evokují industriální stavby a zdánlivě působí stroze, studeně, nedokončeně. Opak je přitom pravdou, pouze je s nimi třeba dál pracovat. Jde o prvky výrazné, jež se krásně doplňují s teplými odstíny hnědé či okrové, které může v luxusním provedení představovat třeba kůže či měď. Pro svůj vzhled připomínající přírodní kámen si beton skvěle rozumí i se dřevem, sklem a kovem – moderními elementy používanými v domácnostech. Anglicky se beton řekne concrete (vyslovuje se konkrít) a konkrétně se dnes využívá na následující věci.

Možností všehomíra

V kuchyních se dají už mnoho let najít betonové výlevky, ale též pulty, pracovní desky či přímo bary. Stěnu za nimi může zdobit omítka s imitací betonu. Obvykle jde o směs drceného mramoru a vápna s dalšími příměsmi pro dosažení větší barevnosti. Podobná zeď je vysoce praktická, chlubí se otěruvzdorností a mechanickou odolností. Na povrch se omítka nanáší v tenkých vrstvách a kromě variability v barvách nabízí i rozmanitost ve struktuře.

Chcete číst dál?

- kde všude se uplatní beton v obýváku a v ložnici

- jaké výhody mají imitace na nábytkových dvířkách

- co jsou botanické betonové podlahy

To vše a mnoho dalších informací a fotografií najdete v pokračování článku v zářijovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 17. srpna.