Autor: archiv Důležitou podmínkou toho, aby se dítě naučilo stolovat a aby se s chutí i v pohodě najedlo, je pohodlná, vhodná a bezpečná židle. Přičemž vhodná znamená správně vysoká vzhledem k výšce dítěte, se správně hlubokým sedákem, s vhodným úhlem opěradla i s něčím, kam si dítě položí nohy – zkuste se totiž naobědvat s nohama bezmocně kývajícími se ve vzduchu! Pokud stůl nebo dětská židle nemá trnož na nohy, přisuneme dítěti pod nohy schůdek nebo stoličku, čímž hned nabude větší jistoty, a na židli se více narovná. Dítě má nyní sice fixované nohy, ale možná nesedí dost vysoko, takže mu předloktí nedosáhnou na stolní desku, kterou má někde u krku – to je také velká chyba. Dítě má mít předloktí vodorovně se stolní deskou (učíme je samozřejmě opírat se o stůl jen zápěstím) a opřená chodidla – to jsou dvě zásady. Aby tyto dvě základní zásady byly splněny, je nutno koupit vhodnou židli. Když batole bezpečně zvládá sezení, posadíme ho nejprve do vysoké židličky. Vedle klasické dřevěné Autor: archiv můžeme koupit i plastové sedáky na vysokých kovových nohách.

Židlička pro nejmenší (výškově nastavitelná) musí být především maximálně bezpečná. To znamená, že musí mít dostatečně širokou základnu v poměru k celkové výšce, její konstrukce a stavba musí být stabilní, nepřekotitelná, s dobře posazeným těžištěm. Kvalitní a pevný materiál je samozřejmostí, musí být i nezávadný, netoxický.

Dalším požadavkem je maximální hygieničnost použitých materiálů, žádné spáry, kam by se dítěti mohl dostat nehet, hladkost ploch kvůli údržbě.

Autor: archiv Když náš potomek z této první židličky vyroste, koupíme mu židli „rostoucí“, z dřevěného masivu nebo kvalitního plastu, s trnoží nebo schůdkem na opření nohou. Je určena k výškově nastavitelnému pracovnímu dětskému stolu, ale využijeme ji i u stolu jídelního. Jak dítě roste, snižujeme mu postupně sedák, takže pořád sedí v optimální výšce. Jakmile dosáhne výšky kolem 140 cm, sedí už pohodlně na běžné židli. Musí být ovšem zase pohodlná a bezpečná - zadní nohy musejí v dostatečném úhlu ubíhat dozadu za osu sezení, už proto, že se děti rády na židlích houpají.

-ag-Foto: www.isifa.com, Alax, Chicco

Související články:Dětský příbor kupujeme podle věku Vhodné a nevhodné nádobí pro děti