Moderní technologie neustále zasahují do našich životů, mění způsoby našeho myšlení a nabízí nové možnosti ochrany našich domovů. Současné domácnosti mohou využívat řadu čidel pro snímání teploty a vlhkosti vzduchu, kontrolu otevření oken i dveří. Zajímavou inovací pro zvýšení bezpečí obyvatel domů, bytů i firemních prostor jsou elektrické zvonky s kamerou, často doplněné i funkcí otevírání dveří. Umožňují i sledování prostoru před vchodem nebo vjezdem, takže z pohodlí domova můžete lépe monitorovat, kdo přichází a odchází.

Zdroj: Youtube

Bezpečnost na prvním místě

Elektrický zvonek s kamerou je moderní bezpečnostní prvek, který vám umožňuje vidět návštěvníky přede dveřmi a nabízí možnost komunikovat s nimi s využitím kabelového, bezdrátového nebo mobilního připojení. Osoby před vchodem nebo vjezdem vidíte na obrazovce mobilního telefonu nebo displeje v domácnosti, obousměrné propojení mikrofonů a reproduktorů usnadňuje hlasovou komunikaci.

Snadno se tak domluvíte s kurýrem, poštovním doručovatelem nebo návštěvníkem. Pokud zrovna nejste doma, objeví se vám díky aplikaci pro mobilní zařízení osoba před kamerou na displeji telefonu, tabletu nebo počítače.

Vestavěné kamery jsou často vybaveny snímači s vysokým rozlišením, nabízejí široký úhel záběru a režimy nočního vidění. Na monitor nebo obrazovku mobilního zařízení proto mohou poslat jasný a detailní obraz i za špatných světelných podmínek.

Ukládání dat

Řada zvonků s kamerou je vybavena vnitřní pamětí nebo je propojena s datovým úložištěm. Může tak přenášet video, fotografie a zvukový záznam a ukládat je pro další využití. Zaznamená interakce před kamerou, a pokud se nezvaný návštěvník snaží vstoupit do vašeho domu nebo bytu bez vašeho vědomí, budete o tom mít důkazy. Uložený záznam může pomoci v případě krádeže, vandalismu nebo jiných nežádoucích událostí.

Dálkové otevírání dveří

Jedním z hlavních výhod elektrických zvonků s kamerou je možnost otevřít dveře na dálku. To je velmi užitečné nejen v době, kdy jste doma, ale i v případě vaší nepřítomnosti. Očekávaná návštěva se dostane do bezpečí vašeho domova, můžete otevřít někomu z rodiny, pokud si třeba zapomněl klíče. Branku nebo vjezd na pozemek můžete otevřít třeba údržbářům nebo sousedům, kteří se starají o vaši zahradu a nemovitost v době, kdy jste třeba na dovolené.

Výhodné sety kamer a displejů

Některá zařízení jsou nabízena s větším počtem displejů a ovládání dveří, mohou být doplněna i o čipy k otevření vchodu bez přítomné obsluhy. Celý systém pak umožňuje propojení několika dveří a vrat a obsluhu z více kanceláří nebo místností v jedné či více domácnostech.

Buďte opatrní

Elektrické zvonky s kamerou a funkcí otevírání dveří přinášejí mnoho výhod, mohou také představovat určitá bezpečnostní rizika. Pokud jsou vybaveny nějakým softwarem, měli byste se postarat o to, aby byla jeho verze aktuální. Lépe tak bude chránit zařízení před hackery a zajistíte přístup do svého domu jen autorizovaným osobám.

Rozmanitá cenová nabídka

Nejlevnější jednoduché zvonky s kamerou stojí přibližně 1 700 až 2 000 Kč. Patří sem model iGET HOME Doorbell DS1, EVOLVEO Ringo DB2 a zvonky Woox, NEDIS a další. Další zařízení se chlubí lepšími parametry kamery, přenosu dat nebo možností jejich ukládání, lepší aplikací a podobně. Mezi zástupce těchto produktů můžeme zařadit TP-Link Tapo D230S1, EMOS GoSmart IP-09C, AQARA Smart Video Doorbell a utratíte za ně 3 až 4 tisícovky.

Zdroj: Youtube

Elektrické zvonky s kamerou u dveří a displejem v domácnosti často najdete v kategorii videotelefony. Nejlevnější stojí kolem 3 200 Kč (EVOLVEO DoorPhone IK06), modernější varianta EVOLVEO DoorPhone AP1 s aplikací, kamerou a jedním displejem stojí 4 590 Kč a EVOLVEO DoorPhone AP2-2 s dvojicí displejů pro dva byty vyjde na 7 290 Kč. Konkurenční EMOS EM-10AHD s ukládáním snímků, širokoúhlým záběrem, detekcí pohybu a nočním viděním je v nabídce prodejců za necelých 6 000 Kč, podobná varianta s vylepšenými funkcemi EMOS GoSmart IP-700 se prodává za 7 800 korun.

Zajímavým řešením je i chytrý videotelefon se zvonkem Netatmo Smart Video Doorbell za 7 700 Kč. K nejdražším zařízením na trhu v současné době patří Somfy domovní videotelefon V500 PRO io, za který utratíte 14 900 korun. Za tuto cenu získáte přístroj s pětikanálovým vysílačem k ovládání až 5 výrobků nebo skupin výrobků. Je vybaven detekcí pohybu, nočním viděním, dokáže identifikovat návštěvníka a uchovat jeho fotografii.

Zdroj: archiv firem, evolveo.cz, netatmo.com, emosgosmart.eu