Plíseň se nemusí objevit jen na stěnách, ale i v květináči. Poznáte ji jednoduše. Povlak bílé barvy na hnědém podkladu nelze přehlédnout. Rozšířit se navíc může i přímo na pokojové rostliny. A pak už nepůjde jen o nevzhledný povlak.

Je plíseň v květináči nebezpečná?

Podívejte se, které pokojovky dokáže pěstovat i začátečník:

Zdroj: Youtube

Plíseň na substrátu není pro lidské zdraví nijak velkým rizikem. Pokud tedy nepatříte mezi alergiky. Dařit se jí bude v nevětraném, vlhkém prostředí. A právě květináč je pro jejich vznik ideální.

#galerie|4260832#

Bílé plísni můžete předcházet

Přestože není plíseň pro život ohrožujícím problémem, vašim květinám ublížit může. Pokud by se jednalo o plíseň šedou, může zničit celou rostlinu a šířit se do okolí. Pokud se plíseň v substrátu objevuje opakovaně, musíte změnit podmínky na stanovišti. Protože za opakovaným vznikem plísní v substrátu stojí obvykle nevhodné prostředí.

Zvýšené vlhkosti můžete zabránit častějším větráním, vhodným zaléváním (nehromaďte v květináči a misce pod ním zbytečnou vodu), substrát nechte proschnout. Květiny vystavujte slunečním paprskům.

Vysychání půdy je důležité. Pokud pěstujete rostlinu, která má vlhkou půdu ráda, počkejte, až vyschne povrch. Pokud ne, počkejte, až bude půda suchá alespoň do hloubky 5 až 8 cm. Půdu nechte proschnout i mezi jednotlivým zaléváním.

Jak odstranit bílou plíseň z květináče?

Odstranění plísně z květináče je jednoduché. Obvykle postačí odstranit horní vrstvu, která je napadena. Použijte lžíci nebo lopatku. Během chvíle zjistíte, zda je plíseň jen na povrchu, nebo už prorostla celým balem. Odstraňte části, kde se plíseň objevuje.

Při odstraňování plísně můžete použít roušku nebo respirátor, protože je zbytečné vdechovat plísňové spory, citlivějším jedincům mohou způsobit například vyrážku.

#clanek|7977603#

V případě napadení horní vrstvy můžete povrch substrátu dezinfikovat trochou mleté skořice – funguje jako přírodní fungicid, případně doplňte nový substrát. Se zaléváním počkejte několik dní, abyste nepodpořili růst nových plísní.

Pokud byl napaden i kořenový bal rostliny, odstraňte z něj všechnu plíseň a rostlinu přesaďte do nového substrátu i květináče.

Aplikujte domácí postřik

Aby se plíseň znovu neobjevila, můžete si na pokojovky připravit domácí postřik. Vytvoříte jej ze dvou lžic sody a jednoho litru vody. Postřik aplikujte na rostlinu, květináče, ale i vrchní část substrátu.

Půdu udržujte čistou

Hnijící listí a další části rostlin z květináče pravidelně odstraňujte. I ty mohou přispívat ke vzniku plísní. Rostliny můžete také pravidelně zastřihávat.

Zdroj: ctidoma.cz, ireceptar.cz, prima-receptar.cz