Stručný souhrn z článku:

  • Bílení kmenů ovocných stromů je tradiční metodou ochrany před mrazem a teplotními výkyvy, obzvláště koncem zimy.
  • Bílá barva reflektuje sluneční paprsky, což udržuje kůru stromů chladnější, zejména u mladých stromků s hladkou kůrou, jako jsou meruňky, jabloně a třešně.
  • Pro bílení stromů se používá vápenné mléko nebo hotový nátěr, aplikuje se na spodní část kmene a spodní větve stromu za suchého a oblačného počasí.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zdobí vaši zahradu ovocné stromy? Pak je nejvyšší čas ochránit kůru jejich kmenů před nadcházející zimou ochranným nátěrem. Nezapomínejte však na to, že bílení kmenů slouží k ochraně před teplotními výkyvy (kdy hrozí riziko mrazových trhlin), nemá insekticidní ani dezinfekční účinky.

Proč se kmeny stromů natírají bílou barvou?

Podívejte se na video o tematice bílení stromů:

Zdroj: Youtube

Důvod bílení stromů je jednoduchý. Bílá barva lépe odráží sluneční paprsky, díky tomu se kůra stromů tolik nezahřívá. Bílení se provádí hlavně na ovocných stromech, mladých stromcích a na stromech s hladkou kůrou. Náchylné jsou zejména meruňky, jabloně a třešně. Citlivé jsou ale všechny ovocné stromy.

Zatímco v minulosti se do barvy přidávala i chemická ochrana, v současnosti je to zakázané.

Pokud bude strom bez nátěru vystavován teplotním výkyvům, hrozí vznik prasklin – strom je pak náchylnější k infekcím. Napadnout jej mohou nejen dřevokazné houby, ale také hmyz. A to jistě nechcete.

ZAJÍMAVOST: Ovocné stromy chraňte alespoň 5 až 7 let. Meruňky a švestky můžete i déle.

Co použít k bílení stromů?

Běžným přípravkem, který se používá, je vápenné mléko. To si můžete snadno připravit doma. Smíchejte vodu s hašeným vápnem. A dílo je na světě. Vhodný je 20% roztok, do kterého můžete přidat i trochu půdy. Ta se přidává kvůli lepšímu přilnutí barvy ke kmenu stromu. Směs by vám svojí hustotou měla připomínat smetanu.

V případě, že se vám nebude chtít roztok míchat doma, můžete si pořídit hotový nátěr, který se na stromy aplikuje.

Co se kromě barvy také používá?

Někteří používají k obalení kmenů jutovou tkaninu, speciální papírovou pásku, ale i rákosové či bambusové rohože. Používají se suché stonky slunečnic, smrkové chvojí, ale i plastové tubusy. Jakékoliv obalování kmene však znamená jisté riziko.

Obal může na povrchu kmene zadržovat vlhkost, což vytváří ideální podmínky pro rozvoj hub, plísní nebo podkorního hmyzu. I proto obal pravidelně kontrolujte a postupně jej odstraňujte. Kmen stromu si musí postupně zvykat na světelné podmínky svého stanoviště.

Jak se starat o poškozený strom

Stromy poškozené slunečním úpalem musíte častěji zalévat, v širokém pásu nad kořeny stromu také rozprostřete mulč. Udělejte to dál od kmene stromu.

Kterou část stromu natírat?

Bílý nátěr se aplikuje na spodní část stromu, tedy na kmen a spodní větve. Pokud budete nátěr aplikovat každoročně na všech stromech, nic tím nezkazíte.

Natírejte za počasí, kdy příliš nesvítí slunce a je sucho. V dešti by nátěr nepřilnul. Stromy můžete natírat i dvakrát ročně, jednou to však stačí.

Jak se nátěr aplikuje?

Nejprve ze stromů odstraňte nečistoty – starou kůru a odumřelé větve, lišejníky a mechy. Můžete použít kartáč. Takto odstraněný materiál poté vyhoďte, na kompost jej raději nedávejte. Tímto čištěním se zbavíte zárodků houbových chorob a škůdců.

Nátěr nanášejte štětcem zdola vzhůru. Nátěr provádějte v několika vrstvách, nechte jej pořádně uschnout.

Zdroj: ireceptar.cz, nzk.cz, idnes.cz