Tahle venkovní výjimka se jmenuje araukárie chilská (Araucaria araucana) nebo také blahočet chilský a je natolik neobvyklá, že jí právem patří místo solitéru, který jen tak někdo nemá.

Z dob dinosaurů

Araukárii chilské se někdy říká živoucí fosilie, dřevina z dob dinosaurů nebo strom z pravěku. Není to od věci, exoticky vypadající jehličnan patří mezi vývojově nejstarší dřeviny na naší planetě, který pamatuje i dinosaury. V současnosti byste ho objevili na horských svazích hlavně v Chile a v Argentině. Ve své domovině dorůstá výšky několika desítek metrů, v našich podmínkách významně méně a s růstem si dává na čas, není spěch. Jde o dvoudomou dřevinu.

Čtěte také

Čtěte také

Znáte popínavku, které se říká čokoládové víno?

Jehlice, které přitahují pozornost

Velkou zajímavost představují tuhé trojúhelníkovité jehlice, jejichž tvar může připomínat pečlivě vyskládané střešní tašky, ale se špičatými konci. Vyrůstají na pravidelně uspořádaných větvích. V mládí strom nebude jako podle pravítka, symetrický tvar získává později. Zajímavá je rovněž jeho šupinatá kůra a také šišky. 

Jehlice araukárie mají netradiční tvar a jsou perfektně uspořádané Autor: Shutterstock

První předpoklad úspěchu

Araukárii chilské musíte vybrat správné stanoviště, to je základní předpoklad úspěšného pěstování. Obecně jsou nejvhodnější teplé oblasti, s vyšší vzdušnou vlhkostí. Musí být chráněná před zimními větry a ostrým sluncem, ale i před přímými slunečními paprsky v létě. Zejména mladé rostliny ocení přirozený stín okolních vzrostlých dřevin. Nemají rády znečištěné ovzduší, ani půdu, která příliš rychle vysychá, na závadu je i vysoká hladina spodní vody. Na jaře zase může vzniknout problém při tání sněhu. Aby dřevina nepojala nadmíru vláhy do kořenů, vybírejte místo, odkud voda rychle a snadno odteče.
Živé fosilii se bude dařit v humózní, kypré a mírně vlhké zemině s drenáží.

Čtěte také

Čtěte také

Osvědčená vajgélie: za málo péče hodně parády

Druhý předpoklad úspěchu

Patří mezi mrazuvzdorné rostliny, byť s omezením. Nejchladnější měsíce v roce jsou pro ni v našich podmínkách tak trochu oříškem. Nezřídka se doporučuje prvních asi pět let, kdy jsou mladé rostliny nejcitlivější na mráz, pěstování v nádobě a na podzim přesun do zimních zahrad či jiných chráněných bezmrazých prostor, na jaře zase ven.
Až bude větší stromek vysazený v zahradě, v zimě ho chraňte před mrazem i sluncem. Předem ho na zimu důkladně zalijte, okolí kořenů nastelte například listím nebo chvojím, dřevinu obalte netkanou textilií. Mnohdy se přidává i další vrstva ochrany, například konstrukce kolem dřeviny, na kterou připevníte třeba rákosové rohože. Názory a doporučené metody ochrany se mírně různí, nicméně důslednost se v tomto ohledu vyplatí.

Zdroj: Magazinzahrada.cz, Profizahrada.cz