Klasická diskuse nad pivem o drahých energiích a změně vytápění elektrokotlem se nakonec proměnila na vysoce odbornou debatu s člověkem, který se konstrukcí tepelných čerpadel zabývá. Z této debaty vyplynulo několik zajímavých závěrů, o které bychom se rádi podělili. Abychom se však nedopustili nějaké nepřesnosti, pro článek jsme oslovili ještě dalšího odborníka, konkrétně Marka Bláhu, jednatele společností IVT Tepelná čerpadla a GT Energy, který má s tepelnými čerpadly široké zkušenosti. Vždyť první tepelné čerpadlo naprojektoval a částečně i vlastnoručně postavil už v roce 1994, a na deset let byl dokonce zvolen místopředsedou správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Čtěte také

Trkač

Čtěte také

Vodní trkač: Čerpadlo bez elektřiny


Zásadní otázka: Na jaký bod bivalence je nejvhodnější projektovat čerpadlo?


Předně je třeba si říct, co bod bivalence je. Jde o teplotu, kdy tepelné čerpadlo už svými parametry nezvládá pokrýt potřeby domu, a je tedy nutné k němu připnout elektrokotel.

Podle Marka Bláhy není potřebné dimenzovat tepelné čerpadlo tak, aby výkonově zvládlo vytápění i v největších mrazech samo. Má pak zbytečně velký výkon, který se může naopak negativně projevit v teplejších částech topné sezony.

Jenže to jsme odpověděli jen zčásti. Podle Marka Bláhy je důležité dimenzovat výkon tepelného čerpadla vhodně k dané lokalitě a také typu tepelného čerpadla. Jiné vlastnosti mají tepelná čerpadla země/voda a jiné vzduch/voda. Do opravdu chladných lokalit, kde se teploty pravidelně dostávají pod -20 °C a v extrému i pod -30 °C, se vzduchová čerpadla příliš nehodí (Jizerka, Boží Dar, Kvilda). Potřebují totiž 100% záložní zdroj a ekonomika provozu je podstatně horší než v teplejších lokalitách. Čerpadlo země/voda bude mít na horách klidně i o 60 % nižší spotřebu než vzduchové čerpadlo. Návratnost zemních čerpadel díky nižším provozním nákladům zde vychází lépe.

Čtěte také

Tepelné čerpadlo

Čtěte také

Na tepelné čerpadlo dá stát o 50 000 korun víc

Obecně lze ale říct, že byste při výběru tepelného čerpadla měli srovnávat jeho výkon ve stejné referenční teplotě, což často bývá problém. Například si vybrat teplotu -7 °C a na ni soustředit svůj zájem. Jde o to, že právě při takových teplotách se srovnávají technologické vlastnosti tepelných čerpadel s frekvenčním měničem řízení výkonu a stroji s řízením On/Off. Ty s frekvenčním měničem při těchto teplotách již pracují na 100 %, takže je lze srovnávat.

Výkon tepelných čerpadel vzduch/voda porovnávejte při parametrech A-7/W35 °C (venkovní teplota -7 °C, teplota topné vody 35 °C). Výkon si vždy zkontrolujte v technickém listu tepelného čerpadla! V mnoha cenových nabídkách není vůbec uveden, případně je prezentována nějaká optimistická hodnota, která se od reálného výkonu může dost lišit.

Pokud najdete tuto hodnotu, můžete pracovat s bodem bivalence, protože znáte skutečný výkon stroje a tedy i jeho vlastnosti při nízkých teplotách.