Borelióza je bakteriální infekce, která je pro lidi potenciálně velmi nebezpečná. Její zákeřnost spočívá v tom, že se může dlouho v těle skrývat a vy vůbec nevíte, že ji máte. A když se konečně projeví, může být pozdě. Proto je důležité poznat první příznaky a adekvátně reagovat.

Režisérka Alice Nellis o prodělané borelióze:

Zdroj: Youtube

Jak poznat, že mám boreliózu?

Příznaky boreliózy se mohou výrazně lišit, ale některé jsou specifické. Mezi nejčastější patří tzv. erythema migrans, charakteristická zarudnutí na kůži, která se postupně zvětšují, připomínají terč. Dalšími příznaky mohou být únava, bolesti hlavy, horečka, bolesti kloubů a svalů nebo otoky kloubů. Tyto příznaky se obvykle objeví v průběhu několika týdnů po kousnutí klíštětem.

Jak se prokáže borelióza?

Pokud máte podezření na boreliózu, je nutné se obrátit na lékaře. Ten může na základě fyzického vyšetření a anamnézy rozhodnout o provedení krevního testu na protilátky proti bakterii Borrelia burgdorferi, která boreliózu způsobuje. Pozitivní test však nemusí nutně znamenat aktivní infekci, proto je nutné výsledky interpretovat s ohledem na přítomnost příznaků.

Co může přenášet boreliózu?

Jak již bylo zmíněno, borelióza je přenášena klíšťaty. Tito malí, ale vytrvalí paraziti se přisají na kůži člověka a během své krvavé hostiny mohou do těla hostitele předat i bakterie. Klíšťata jsou sice hlavním přenašečem boreliózy, ale ne každé klíště je nakažené.

Jak je nebezpečná borelióza?

Borelióza je nemoc, kterou je rozhodně třeba brát vážně. Pokud není včas rozpoznána a léčena, může vést k dlouhodobým komplikacím. Ty mohou zahrnovat problémy s nervovým systémem, klouby a dokonce i srdcem. Chronická borelióza může způsobit únavu, bolesti hlavy, problémy s pamětí a koncentrací, a někdy i duševní změny, jako je deprese. Proto je důležité být vždy ostražitý a po pobytu v přírodě se kontrolovat a pozorovat a při jakýchkoli podezřelých příznacích vyhledat lékařskou pomoc.

Dá se proti borelióze očkovat?

Ano, proti borelióze se lze očkovat, ale očkování není 100% efektivní a nemá dlouhodobý účinek. Doporučuje se hlavně lidem, kteří tráví hodně času v přírodě nebo v oblastech, kde je vysoký výskyt klíšťat.

Očkování proti borelióze zahrnuje obvykle sérii několika dávek vakcíny, které se podávají v průběhu několika měsíců. Vakcína stimuluje imunitní systém k produkci protilátek proti bakterii Borrelia, která boreliózu způsobuje.

Je důležité poznamenat, že očkování nechrání proti všem typům bakterií Borrelia a nemůže zabránit jiným nemocem přenášeným klíšťaty, jako je například encefalitida. Proto je i po očkování důležité používat repelenty, kontrolovat tělo na přítomnost klíšťat a odstraňovat je co nejrychleji. Vždy se poraďte se svým lékařem, jestli je očkování proti borelióze vhodné i pro vás.

Zdroj: cdc.gov, mayoclinic.com