Nejdůležitějším nástrojem pro bourání zdí je dobré bourací kladivo. Může to být klasická ruční palice nebo moderní elektrické bourací kladivo. Ruční demoliční kladivo váží 3 až 10 kg a k odstranění jednoho kvádru ze zdi stačí dva údery. To však vyžaduje značnou sílu svalů. Práce vám samozřejmě půjde rychleji, pokud použijete elektrickou verzi kladiva. Prakticky se jedná o těžší variantu vrtacího kladiva, které má funkci vrtání a sekání.

Bourací kladiva

Vzhledově připomíná elektrické bourací kladivo poněkud větší a masivnější vrtačku. Na rozdíl od vrtačky je však vybaveno elektropneumatickým příklepovým mechanismem. Lze jej použít k vrtání otvorů a drážek ve stěnách, ale také k rozbíjení i velmi silných stěn. Důležité je, aby bourací kladivo mělo systém redukce vibrací a nevážilo příliš mnoho. Můžete ho zakoupit nebo si jej pronajmout na jeden či dva dny v půjčovně nářadí. Kladiva jsou při bourání zdí nezbytná, ale mimo ně existují i pomocné bourací nástroje.

Demoliční páčidlo

K zajištění bezpečné práce budete potřebovat ještě několik dalších nástrojů a nářadí, například demoliční páčidlo. Pracuje na principu páky – to znamená, že vám stačí vynaložit menší sílu a páka její účinky znásobí. Demoliční páčidlo je navrženo tak, aby bylo užitečným nástrojem pro všechny demoliční práce. Lze jej použít k bourání, lámání a trhání. Díky jeho ergonomickému designu se při této činnosti neunavíte. Délka páčidla může být 76, 46 nebo 43 cm. Gumová rukojeť zajišťuje bezpečné držení a zabraňuje vyklouznutí nástroje z ruky.

Demontáž nenosné cihlové zdi:

Zdroj: Youtube

Sekáče a majzlíky

Dalším nástrojem používaným při bourání zdí je sekáč, mezi běžnými uživateli je znám jako majzlík. Jedná se o pevný kus kalené oceli určený k rozbíjení omítky a zdiva. Moderní sekáče mají pohodlné gumové nebo plastové rukojeti zakončené kotouči, které lze snadno zaměřit kladivem bez rizika pohmoždění ruky. Nepostradatelným společníkem sekáče je kladivo s kratším topůrkem a těžkou ocelovou hlavou.

Překážky při bourání

Bourání konstrukční stěny není přípustné, pokud zjistíte, že stěnou prochází větrací potrubí nebo jiná obslužná vedení. Ve vícepodlažních budovách není možné odstranit nebo přemístit větrací nebo komínové stoupačky, protože by to vyžadovalo změny ve všech podlažích. Pokud je v konstrukční stěně kanalizační nebo vodovodní stoupačka, je možné je uzavřít.

Bourání stěn a technické podmínky

Nesmíte zapomenout, že bourání stěn musí být v souladu s platnými předpisy - technickými podmínkami, kterým by měly stavby a jejich umístění odpovídat. Pokud spojováním místností měníte jejich funkci, musíte mít na paměti, že plynové instalace nesmí být vedeny přes obytné místnosti. Ne vždy je možné propojit místnost s kuchyní nebo koupelnou, pokud se tam nachází plynový spotřebič. V předpisech jsou uvedeny kubatury místností, ve kterých jsou tyto spotřebiče umístěny. Velmi důležité je zde také zajištění dostatečného větrání.

Zdroj: thespruce.com, mdpi.com