První a nejdůležitější otázka, kterou si musíte položit, je, jaký úkol plánujete s kladivem provádět. Hledáte nástroj pro lehké sekání a vrtání? Nebo potřebujete robustní nástroj pro těžké demolice?

Typ bouracího kladiva

Existují dva hlavní typy bouracích kladiv: pneumatická a elektrická. Pneumatická bourací kladiva jsou výkonnější, ale vyžadují kompresor. Elektrická bourací kladiva jsou méně výkonná, ale jsou snadněji přenosná.

Dvacet pět agresivních bitů pro bourací kladivo:

Zdroj: Youtube

Výkon a energie úderu

Energie úderu, obvykle měřená v joulech, je klíčovým ukazatelem toho, jak silný je úder kladiva. Pokud si vybíráte kladivo pro těžké bourací práce, například sekání betonu nebo kamene, potřebujete kladivo s vysokou energií úderu. Pokud však provádíte jemnější práce, jako je odstranění omítky nebo dlaždic, může být kladivo s nižší energií úderu vhodnější.

Jak vybrat správnou energii úderu?

  • Výběr správné energie úderu závisí na typu práce, kterou plánujete provádět:
  • Lehké práce: Pro odstranění omítky, dlaždic nebo jemného sekání zdiva je vhodné kladivo s energií úderu v rozmezí 1–5 J
  • Střední práce: Pro sekání tvrdších materiálů, jako je tenký beton nebo cihly, může být ideální kladivo s energií úderu v rozmezí 5–15 J
  • Těžké práce: Pro těžké bourací práce, jako je rozbití tlustého betonu nebo kamene, potřebujete kladivo s energií úderu vyšší než 15 J

Hmotnost, ergonomie a celková konstrukce

Samozřejmě je důležité také zvážit další faktory, jako je hmotnost kladiva, jeho ergonomie a celková konstrukce, při výběru ideálního nástroje pro vaše potřeby. Některá bourací kladiva jsou navržena tak, aby se snadno držela a minimalizovala námahu ruky. Hledáte-li nástroj, který budete používat dlouhou dobu, pohodlí je klíčové.

Výměnné nástavce a příslušenství

Mezi základní příslušenství k bouracímu kladivu patří různé typy dlát a vrtáků - od špičatých přes plochá a drážkovací až po korunové vrtáky pro speciální aplikace. Držáky nástrojů nabízejí organizované a snadno přístupné uskladnění těchto nástavců. Pro dlouhodobé a komfortní používání je dobré zvážit rukojeti a nástavce pro snížení vibrací, které minimalizují přenos vibrací z kladiva na uživatele.

Zdroj: moglix.com, industrybuying.com