Autor: wikimedia commons
Brambořík do zahrádky (Cyclamen coum) je časně kvetoucí hlíznatá trvalka, jejíž sevřené a nazpět otočené kvítky nás upozorňují na brzký příchod jarního počasí. Obvykle mívají světle fialovou barvu, ale mohou být i růžové, bílé nebo karmínově červené. Téměř současně s nimi vyrážejí okrouhlé až ledvinovité listy tmavě zelené barvy s hladkým okrajem. Po stranách bývají často stříbřitě zesvětleny, takže se uprostřed objevuje tmavá skvrna v podobě protáhlého peřenodílného listu či jiných tvarů.
Bramboříky bývají ve střední Evropě pěstovány spíše jako pokojové rostliny. Pocházejí obvykle z lesů a horských partií táhnoucích se od Středozemního moře do Iráku, takže bývají spíše choulostivější a potřebují chráněné zimoviště. Výjimkou je třeba náš cyklámen, který se u nás často pěstuje jako skalnička. Ve volné přírodě se nevyskytuje, pokud se s ním náhodně setkáme, jedná se s největší pravděpodobností o uměle vysazenou rostlinu.
DALŠÍ SKALNIČKY PRO VAŠI INSPIRACI:
- Rožec, krásná bílá skalnička
- Tulipán pozdní: Mrazivá zima mu nevadí
- Lomikámen anglický - kvetoucí polštář
Kvetení
Od března do dubna. Po odkvětu se květní stopka obvykle skroutí na povrchu půdy, aby se uvolnila semena.
Vlastnosti
Všechny části bramboříku jsou jedovaté.
Pěstování
Autor: wikimedia.commons
Bramboříky sázíme na polozastíněná místa, třeba pod stromy nebo keře, kde budou chráněny před letními dešti.
Nejlépe se jim bude dařit ve směsi listovky s příměsí hlinitopísčité zeminy, rašeliny a drobné vápencové drti. Potřebují také drenáž, protože nesnášejí přemokření půdy.
Když jim začnou osychat listy, označíme si viditelně jejich stanoviště a celé rostliny zahrneme načechraným mulčem. Přes zimu je chráníme chvojím.
Množení
Obvykle pomocí hlíz, které vysazujeme z jara do hloubky 3 až 5 cm. Příští zimu by měly rostliny vykvést. Semena vyséváme ihned po dozrání na zatemněné stanoviště. Optimální teplota pro klíčení je 12 až 15 °C. Před výsevem je vhodné namočit semena na 10 hodin do vlažné vody a pak je opláchnout.