Zvykli jsme si, že v nejrůznějších soutěžích bodují zajímavé stavby, tak proč ne právě smuteční síň. Ta břeclavská slouží lidem zatím krátce, od podzimu 2018, ale už stihla vloni vyhrát národní kolo Rigips Trophy a postoupit do mezinárodního kola Saint-Gobain International Gypsum Trophy 2021. Celosvětové soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát projektů z třiceti zemí, a právě smuteční síň zvítězila v kategorii „podhledy“. Jde o úplně první ocenění pro Českou republiku v historii mezinárodního soutěžního klání.


Břeclavskou smuteční síň navrhl Ing. arch. Libor Foukal a realizovala ji firma Rigiform. Nosnou konstrukci tvoří dřevo, přičemž stropní desky, vstupní portál a oplocení stavby se řešily z litého monolitického betonu. Interiéru síně vévodí sádrokartonové desky Gyptone Big Curve a Glasroc F Riflex, které lze ohýbat do malých poloměrů, čímž dávají velký prostor pro kreativitu.

Nová smuteční obřadní síň zaujme po všech stránkách. Třeba i tím, že byla postavená za patnáct měsíců. Je důstojná, přitom moderní a současně svým pojetím překračuje čas.