Vydejte se do přírody za kvetoucími stromy a keři

Mezi prvními rozkvétá svými růžovými vonnými květy lýkovec jedovatý. Má rád polostinná stanoviště, mírně vlhkou, humusem zásobenou půdu s dostatkem vápníku.

Vědět o sobě dávají ty nejčasněji kvetoucí pěnišníky, jako např. Rhododendron x praecox s šeříkově růžovými květy. Dorůstá do maximální výšky jednoho metru, takže se podobně jako lýkovec hodí i na skalky, a protože miluje kyselé půdy, nezapomeneme při výsadbě přisypat do výsadbové jámy rašelinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Poměrně neznámý, ale roztomilý keřík s poetickým názvem lískovníček (Corylopsis) kvete hrozny žlutých květů.

O něco vyšší než předchozí keře je šácholan hvězdnatý (Magnolia stellata). Oproti známější Magnolii x soulangeana má zpravidla bílé květy s dvojnásobným počtem korunních plátků. Používá se jako solitéra na chráněná stanoviště.

Dalšími posly jara mezi dřevinami jsou: Prunus triloba, Abeliophyllum distichum, Pieris japonica, Corylus avellana či Alnus incana.

Nechte rozkvést okna

Zahrada - březen Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

První jarní paprsky odhalily šmouhy na oknech, tudíž nejvyšší čas je umýt. Stejnou péči bychom ale měli věnovat i okenním parapetům. Nechte je rozkvést jarními cibulovinami (narcisy, hyacinty, ladoňkami, krokusy či tulipány) a nezapomeňte na květiny otevírající jaro – petrklíče. Na trhu jsou nejen ty klasické s jednoduchými květy, ale i plnokvěté, nové kultivary i krásně voní.

Jarní výsadba dřevin na stanoviště

Zahrada - březen Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Pokud je vhodné počasí, je březen ideální dobou pro výsadbu prostokořenných opadavých keřů, které jsme nestihli vysadit na podzim. Půdu obohatíme o prosátou kompostovou zeminu nebo kompost a výhony při výsadbě radikálně zkrátíme. Vysazovat můžeme komuli proměnlivou – Buddleia davidii, ořechoplodec – Caryopteris x clandonensis, fuchsii – pouze druh Fuchsia magellanica, třezalku kalíškatou – Hypericum calycinum aj. Pamatujme na to, že prostokořenná sadba vyžaduje nejpečlivější péči po výsadbě, zejména v jarním období mohou čerstvě vysazené stromky trpět přísuškem, a proto nezapomínáme na doplňkovou zálivku.

Necháváme narašit hlíznaté květiny

Zahrada - březen Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Březen je ideální dobou, abychom zkontrolovali, jak přezimovaly hlízy begónií a kan. Před výsadbou hlízy očistíme a namoříme. Moření ochrání hlízy i cibule před výskytem houbovitých chorob. Připravíme si truhlíky, do nichž po oschnutí uložíme hlízy miskovitě prohnutou stranou nahoru a zakryjeme je substrátem. Zajistíme vyšší teplotu a dostatečnou vlhkost substrátu. V polovině dubna hlízy přesazujeme. Pro kany volíme mnohem prostornější nádoby. Zpočátku je zálivka mírná, po vyrašení vydatná, současně přihnojujeme tekutým vícesložkovým hnojivem.

Vyséváme letničky

Zahrada - březen Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Letničky do truhlíků: Ageratum houstonianum – nestařec mexický, Antirrhinum majus – hledík větší (nižší kultivary), Callistephus chinensis – astra čínská (nižší kultivary), Coleus blumei – africká kopřiva, Dianthus chinensis – hvozdík čínský, Lobelia erinus – lobelka drobná, Salvia splendens – šalvěj zářivá.

Letničky k sušení: Ammobium alatum – pískožil křídlatý, Celosia argentea var. Cristata – nevadlec hřebenitý, Helichrysum bracteatum – smil listenatý, Limonium suworowii – statice, limonka, Rudbeckia hirta – terčovka.

Popínavé letničky: Cobaea scandens – vilec, Humulus scandens – chmel japonský, Lathyrus odoratus – hrachor vonný, Thunbergia alata – černooká Zuzana.

Zahrada letem světem

  • provádíme výsadbu ovocných stromů
  • očistíme jahodníky, zatlačíme kořenové krčky nadzvednuté mrazem, přihnojíme
  • dokončujeme řez jádrovin
  • předpěstováváme sadbu raného květáku, rané kapusty, raných kedluben, raného hlávkového salátu, rajčat, lilku vejcoplodého a paprik

Titulní foto: Thinkstockphotos.com